Zmiany klimatu wyraźnie oddziałują na równowagę australijskich pór roku. Naukowcy przeanalizowali zapisy temperatury z ostatnich dwóch dekad i porównali je z rekordami z połowy XX wieku. Badania wykazały, że lato w Australii wydłużyło się o miesiąc, co może skutkować poważnymi konsekwencjami.

Instytut Australijski, ośrodek analityczny z siedzibą w Canberze porównał dane z ostatnich dwóch dekad z zapisami temperatury z połowy XX wieku. W badaniu uwzględniono wartości odnotowywane w subtropikalnych częściach kraju podczas sezonów łagodnej pogody.

 

Dłuższe lata

Jak pokazały analizy, w ciągu ostatnich dwóch dekad w większości terytorium Australii lato trwało średnio o miesiąc dłużej niż pół wieku temu. Z kolei zima skróciła się o trzy tygodnie.

Po przeanalizowaniu odczytów temperatury z pięciu ostatnich lat okazało się, że australijskie sezony letnie trwały średnio o 50 procent dłużej niż w połowie XX wieku.

– Nasze wyniki nie są projekcją tego, co możemy zobaczyć w przyszłości – powiedział dyrektor ds. klimatu i energii w Instytucie Australijskim Richie Merzian. – To się dzieje teraz.

W raporcie poinformowano, że niektóre obszary kraju, takie jak Port Macquarie na wybrzeżu Nowej Południowej Walii doświadczyły jeszcze poważniejszych zmian. Tam lato wydłużyło się o dodatkowe siedem tygodni.

Będzie jeszcze gorzej

Raport powstał w celu podsumowania ogromnych pożarów buszu, jakie nękały kraj przez długie tygodnie. Niszczycielska pożoga zabiła 33 osoby i około miliarda rodzimych zwierząt, a także spaliła prawie 12 milionów hektarów terenu. Premier Australii Scott Morrison określił kończącą się porę roku jako „czarne lato”. Największe z pożarów zostały już ugaszone. Jednak pod koniec lutego wciąż płonęły jeszcze niektóre części kraju.

Naukowcy ostrzegają, że wysoka temperatura i fale upałów doprowadzą do powstania jeszcze bardziej niebezpiecznych sezonów pożarowych i częstszego występowania ekstremalnych zdarzeń pogodowych. Z powodu krótszych zim, zagrożenia będą jeszcze bardziej długotrwałe.

– Ekstremalne upały są najbardziej zgubne ze wszystkich naturalnych zagrożeń i były odpowiedzialne za więcej śmierci w Australii niż wszystkie inne naturalne zagrożenia razem wzięte – podsumował Merzian.

 

 

 

Źródło: Reuters
0 0 votes
Article Rating