375 milionów miejsc pracy może zostać zautomatyzowanych do 2030 roku – wynika z szacunków firmy konsultingowej The McKinsey Global Institute.

Z raportu MGI wynika, że aż 375 milionów pracowników na całym świecie będzie musiało w ciągu najbliższych 13 lat zmienić zawód z powodu automatyzacji. Wśród zawodów najbardziej zagrożonych zautomatyzowaniem są proste prace fizyczne (np. obsługa maszyn czy przygotowywanie fast-foodów) oraz biurowe związane z gromadzeniem danych czy administracją.

O przyszłość swojej pracy nie powinny martwić się osoby, które wykonują zadania wiążące się z zarządzaniem ludźmi, interakcjami społecznymi, czy wymagają specjalistycznej wiedzy. Mowa np. o osobach opiekujących się osobami starszymi, czy hydraulikami i ogrodnikami.

Receptą elastyczność

Eksperci ostrzegają, że pracownicy, którzy chcą zachować swoją konkurencyjność na rynku pracy powinni być elastyczni i szkolić się w wielu różnych dziedzinach.

– Model, w którym ludzie uczą się przez pierwsza 20 lat życia a następnie 40 lub 50 lat pracują się załamał – uważa Susan Lund, współautorka raportu. – Musimy myśleć o edukacji i zdobywaniu doświadczenia w całym okresie kariery zawodowej – dodała.

Jednocześnie eksperci z MGI uspokajają, że automatyzacja nie sprawi, że wielu ludzi nagle pozostanie bez zajęcia. Uważają, że rozwijająca się technologia stworzy nowe miejsca pracy.

– Drastyczne prognozy mówiące o tym, że roboty zabiorą nam pracę są przesadzone – mówi Lund. – Owszem, praca będzie w większym stopniu zautomatyzowana, ale będzie w większości obszarów ilość pracy będzie wystarczająca – dodała.

 

Źródło: tvn24bis.pl, CNN
0 0 votes
Article Rating