W najbliższy czwartek 23.10.2014 r. nastąpi wyjątkowe astronomiczne zjawisko. Tego dnia Księżyc zasłoni tarczę Słońca w 81 proc. Najbardziej spektakularne zaćmienie będzie można zobaczyć w pobliżu Wyspy Księcia Walii w Kanadzie.

Zaćmienie Słońca

W najbliższy czwartek będzie miało miejsce częściowe zaćmienie Słońca. Tego dnia Księżyc przejdzie pomiędzy Ziemią a naszą dzienną gwiazdą, rzucając cień na naszą planetę. Szacuje się, że 81 proc. tarczy Słońca zostanie zasłonięta.Niestety w Europie nie zobaczymy zaćmienia, gdyż w tym czasie będzie u nas noc. Szczytowy moment zaćmienia przypada na godz. 23.45 czasu polskiego. Zaćmienia nie zobaczą również mieszkańcy takich kontynentów, jak Ameryka Południowa, Azja, Afryka czy Australia.Naukowcy informują, że najlepsze widoki będą w pobliżu Wyspy Księcia Walii na terytorium Nunavut w Kanadzie. 

Niebezpieczna obserwacja

Obserwacja zaćmienia Słońca nie należy do najbezpieczniejszych. Zwłaszcza jeśli wpatrujemy się w niebo bezpośrednio, bez odpowiednich zabezpieczeń. Również patrzenie przez lornetkę czy wizjery nie jest najlepszym pomysłem. By uchronić się przed intensywnymi promieniami słonecznymi szkodliwymi dla wzroku, najlepiej korzystać ze specjalnych okularów z filtrem.

Następne całkowite zaćmienie Słońca nastąpi w dniu 20 marca 2015.

Jest szansa, że zobaczymy zaćmienie w tej kamerze – online (trzeba odświeżać).

Wulkan Redoubt – Alaska

0 0 votes
Article Rating