Na najbliższy czwartek 30 lipca NASA zaplanowała start misji Mars 2020 z marsjańskim łazikiem Perseverance. – Zakończyliśmy sprawdzanie gotowości startowej i mamy zielone światło do startu – ogłosił w poniedziałek szef NASA Jim Bridenstine na konferencji prasowej.

Łazik Perseverance, NASA

Perseverance – z angielskiego „wytrwałość” – to kolejny duży łazik marsjański amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Waży 1043 kg i ma trzy metry długości.

Łazik marsjański Perseverance zabierze na Marsa niewielki autonomiczny helikopter Ingenuity

Budowa tego bezzałogowego robotycznego pojazdu trwała około osiem lat i kosztowała dwa i pół miliarda dolarów.


Start zaplanowany na czwartek

Start rakiety Atlas V z łazikiem zaplanowany jest na czwartek rano czasu miejscowego z centrum lotów kosmicznych na Przylądku Canaveral na Florydzie. Perseverance ma wylądować na powierzchni Marsa w lutym przyszłego roku, w kraterze Jezero i działać przynajmniej jeden rok marsjański (około 687 dni ziemskich).

Stożek rakiety, w którym łazik Perseverance będzie wyniesiony na Marsa

Główne cele misji łazika, wyposażonego w wiele instrumentów i systemów badawczych, to eksploracja geologicznego zróżnicowania w miejscu lądowania, poszukiwanie oznak potencjalnego dawnego życia marsjańskiego, zbieranie próbek skał, które mogłyby zostać przewiezione na Ziemię przez przyszłą misję NASA.

Kolejna marsjańska ekspedycja w ostatnich dniach

Amerykańska misja będzie trzecim takim projektem zrealizowanym w drugiej połowie lipca. Wcześniej, w niedzielę 20 lipca, sondę „Nadzieja” na Czerwoną Planetę wysłały Zjednoczone Emiraty Arabskie.

W czwartek 23 lipca na Marsa wyruszyła Chińska ekspedycja Tianwen-1 złożona z orbitera, lądownika i łazika.

Widok na kompleks startowy 39 w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral w Stanach Zjednoczonych. NASA

 

 

ŹródłoPAP
5 1 vote
Article Rating