W ciągu kilku minionych dni temperatura na Wyspach Kanaryjskich przekroczyła 30 stopni Celsjusza. W Hiszpanii i we Francji temperatury są wyjątkowo wysokie.

W piątek Hiszpański Urząd Meteorologiczny wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami dla Wysp Kanaryjskich. Chociaż jest jesień, w niektórych miejscach temperatura przekroczyła 30 stopni Celsjusza.

Synoptycy przewidują, że w niektórych rejonach Gran Canaria i Lanzarote termometry mogą w weekend wskazać nawet 38 stopni Celsjusza.

 

Wyższa niż zwykle

– W ostatnich dniach temperatura skoczyła nawet o trzy stopnie Celsjusza i najwyraźniej będzie jeszcze gorzej – stwierdził jeden z mieszkańców Las Palmas. – To pewnie przez zmianę klimatu – dodał.

– Przyjechaliśmy z Madrytu – stwierdziła para Hiszpanów. – Przyjeżdżamy tu co roku, ale tym razem temperatura jest wyższa niż zwykle – dodali.

Władze wysp zaleciły ludziom, by ci „unikali wysiłku fizycznego podczas największych upałów, pili jak najwięcej wody oraz szukali schronienia przed upałami w zacienionych miejscach”.

Najwyższa temperatura w Hiszpanii w piątek (wetteronline.de)

Francuski temperament

Nie tylko w Hiszpanii temperatura jest wysoka jak na październik. W ten weekend w niektórych regionach termometry wskażą wartości do 29 stopni Celsjusza, co można powiązać z wędrówką huraganu Ophelia w stronę Europy.

– Mam ochotę wyjść na zewnątrz na drinka czy dwa, gdy widzę, jaka jest pogoda – przyznała jedna z Francuzek.

Agencja meteorologiczna Meteo France ogłosiła, że w piątek rano najcieplej było na południu, a następnie ciepło rozlało się po całym kraju. W Paryżu słupki termometrów wskazały 22 stopnie Celsjusza, podobnie w Marsylii.

Najwyższa temperatura we Francji w piątek (wetteronline.de)

Pożary w Hiszpanii

Hiszpania od początku października zmaga się z serią pożarów. W opanowaniu żywiołu nie pomagają warunki atmosferyczne, temperatury jak na październik są wyjątkowo wysokie.

W niedzielę wieczorem w gminie Lobios przy granicy z Portugalią wybuchł pożar. Spłonęło też 20 hektarów parku naturalnego Baixa Limia-Serra do Xurés na terenie Galicji. Do walki z pożarem ruszyło 20 brygad strażaków, użyto także pięciu helikopterów i dwa samoloty, 13 pomp i dwie koparki.

 

Trudne warunki

Walkę z żywiołem w tej części kraju utrudnia ukształtowanie terenu (góry), susza i wysoka temperatura powietrza w ciągu dnia.

Pożary pojawiły się także w galicyjskim regionie Vilar de Barrio oraz w rejonie miasta Folgoso do Courel i Pantón.

Łącznie od początku października spłonęło 791 hektarów terenu o dużej wartości ekologicznej.

Lobios. Prowincja Ourense, Hiszpania

 

Źródło: ENEX, islandconnections.eu, tvn24, lavozdegalicia.es, eldiario.es, laregion.es, farodevigo.es, thinkspain.com
0 0 votes
Article Rating