W związku z wykryciem skażenia jajek w Holandii, Belgii i Francji owadobójczym środkiem przeciwko wszom i pchłom, zawierającym trujący fipronil, w Holandii wybija się ponad milion sztuk kur – doniósł w niedzielę belgijski nadawca RTBF.

Fipronil znaleziono w jajach z jednej belgijskiej fermy już na początku czerwca i władze rozpoczęły badanie ewentualnego skażenia jaj, jeszcze zanim miliony jaj z Holandii i Belgii wycofano ze sklepów – podała w niedzielę Kathy Brison z belgijskiej agencji do spraw bezpieczeństwa żywności. Według niej w czerwcu rozpoczęto badania i zaalarmowano belgijską prokuraturę.

 

Prewencyjny ubój

W Holandii wybito drób w ponad 10 hodowlach. W Belgii również zastosowano prewencyjny ubój – podał w niedzielę belgijski nadawca VRT.

Według holenderskiej firmy specjalizującej się w dezynfekcji i kontroli gryzoni wybito 300-350 tysięcy sztuk drobiu, a w kolejce czeka jeszcze 30 ferm i łącznie ubój obejmie milion sztuk. Jak podaje holenderski urząd statystyczny, w kraju w 2016 roku było 46 milionów kur niosek.

Zdaniem Danny’iego Couliera, stojącego na czele flamandzkiego stowarzyszenia hodowców drobiu i królików, takiej decyzji nie można podjąć bez aprobaty ze strony agencji do spraw bezpieczeństwa żywności AFSCA.

Jak poinformował w niedzielę federalny minister rolnictwa Denis Ducarme, AFSCA zidentyfikowała 57 przedsiębiorstw drobiarskich w Belgii związanych ze skażeniem jaj fipronilem. Minister poprosił o raport na temat działań podjętych przez agencję od wykrycia pierwszych śladów fipronilu w jajach. Sprawą skażenia ma zająć się we wtorek komisja do spraw rolnictwa i gospodarki.

 

Nie zdawali sobie sprawy

Niemieckie władze są bardzo niezadowolone z ewidentnego opóźnienia przez sąsiednie kraje informacji o skażeniu jaj fipronilem – pisze agencja Reutera. Niemiecki minister rolnictwa Christian Schmidt planuje na poniedziałek rozmowę w tej sprawie ze swoim belgijskim odpowiednikiem.

Brison powiedziała, że belgijskie władze uznały zgłoszenie z początku czerwca za odizolowany przypadek i nie zdawały sobie sprawy ze skali problemu aż do końca lipca.

W Niemczech i Holandii wycofano ze sklepów miliony sztuk jajek. W piątek sieć dyskontów Aldi poinformowała o wycofaniu jajek z ponad 4 tysięcy sklepów w Niemczech.

Poważne choroby

Światowa Organizacja Zdrowia uważa fipronil za umiarkowanie toksyczny i podaje, że jego bardzo duże ilości mogą powodować uszkodzenie nerek, wątroby i gruczołów limfatycznych.

W Belgii, jak podała agencja AP, nie wycofuje się jajek z supermarketów, ponieważ ilości wykrytego fipronilu są poniżej ustawowej normy. Zablokowano natomiast szereg ferm, które będą mogły ponownie dostarczać jajka, kiedy wykażą, że nie ma w nich fipronilu.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej podała w piątek, że sprawę skażenia badają prokuratury Belgii i Holandii. Według niej prokurator belgijski rozpoczął dochodzenie przeciwko belgijskiemu dostawcy usług dla firm drobiarskich podejrzanemu o dodawanie fipronilu do swoich produktów.

0 0 votes
Article Rating