W dniu 18 grudnia br. doszło do katastrofy samolotu transportowego C-130H-30 Hercules, należącego do Indonezyjskich Sił Powietrznych (TNI–AU), w wyniku której zginęły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie, łącznie trzynastu wojskowych.

W niedzielę, 18 grudnia br. o godz. 6:09 rano czasu lokalnego (GMT+7) w rejonie miejscowości Wamena w prowincji Papua, uległ katastrofie samolot transportowy C-130H-30 Hercules o nr bocznym A-1334, przewożący 12 ton żywności z Timiki. Zginęły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie, łącznie trzynastu wojskowych. Jako przyczynę wypadku, służby ratunkowe i władze wojskowe uznał wstępnie złe warunki pogodowe.

Maszyna należała do 32. Dywizjonu Lotniczego (Skadron Udara 32/Angkut Berat), stacjonującego w porcie lotniczym Abdul Rachman Saleh w Malangu, w prowincji Jawa Wschodnia. Po utracie tej maszyny, Indonezji pozostało jeszcze 15 samolotów w wersji C-130H-30/L-100-30 oraz dwa KC-130B. Ponadto, rząd w Dżakarcie chce pozyskać 9 australijskich C-130H.

Ostatnia katastrofa tego typu samolotu, należącego do Indonezyjskich Sił Powietrznych (Tentara Nasional Indonesia-Angkatan Udara; TNI–AU) miała miejsce w dniu 30 czerwca ub. r. Do zdarzenia doszło w miejscowości Medan, gdy samolot krótko po starcie runął na osiedle mieszkalne zabijając 113 osób, w tym 12 członków załogi (czytaj więcej: Indonezyjski Hercules runął na osiedle mieszkalne).

Z kolei w dniu 3 grudnia br. u wybrzeży indonezyjskiej wypsy Pulau Lingga uległ katastrofie polskiej produkcji samolot transportowy PZL M28 Skytruck, w wyniku czego również zginęło 13 osób, znajdujących się na pokładzie.

Źródło: nowastrategia.org.pl
0 0 votes
Article Rating