Chociaż sezon huraganowy ma się ku końcowi, na Atlantyku powstała burza tropikalna Ophelia. Zaczęła się przesuwać w kierunku Europy. Zjawisko może stać się huraganem.

Burza tropikalna Ophelia znajduje się daleko na Atlantyku, około 1400 km na południowy zachód od Azorów. Burzy towarzyszy wiatr o prędkości około 100 km/h. Zjawisko przesuwa się z prędkością około 10 km/h.

 

Interaktywna mapa

Mapę można przesuwać lewym przyciskiem myszki, przybliżać i oddalać kółkiem w myszce, a klikniecie lewym przyciskiem myszki powoduje wyświetlenie informacji o danej lokalizacji. W menu po lewej stronie można wybrać to, co chcemy wyświetlić.

Trasa i siła burzy

Ophelia według prognoz w niedzielę rano zbliży się do Portugalii i północno-zachodniego wybrzeża Hiszpanii, a później odbije na północy wschód, w kierunku Wielkiej Brytanii.

Zanim to nastąpi, zjawisko może przybrać na sile i stać się huraganem. Według prognoz Amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganów (NHC) może stać się to nawet w czwartek.

Prędkość wiatru burzy tropikalnej Ophelia (NHC NOAA)

Czego się spodziewać

Naukowcy przewidują, że Ophelia nie stworzy większego zagrożenia dla Portugalii i Hiszpanii, choć może przynieść ze sobą obfite opady deszczu i wysokie fale. Zanim zbliży się do wybrzeży Wielkiej Brytanii na początku kolejnego tygodnia, osłabnie.

Dodatkowo wraz z Ophelią nadejdzie ciepłe powietrze znad Atlantyku, dlatego temperatura powietrza w Wielkiej Brytanii znacznie wzrośnie, termometry mogą pokazać o 4-6 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Trasa burzy tropikalnej Ophelia (NHC NOAA)

 

Źródło: express.co.uk, NHC NOAA, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating