Mieszkańcy Filipin i Japonii z niepokojem śledzą prognozy pogody, bo na Oceanie Spokojnym narodził się pierwszy tajfun tego sezonu. Neoguri ma w najbliższym czasie pogorszyć pogodę na pacyficznych wyspach. Miejscami porywy wiatru sięgną 270 km/h. Meteorolodzy ostrzegają też przed ulewami. Na Okinawę spadnie do 80 l/mkw. na godzinę, a wiele nadmorskich miejscowości może zostać zalanych przed 14-metrowe fale. Zdaniem ekspertów to będzie „jeden z najgorszych tajfunów w ostatnich dekadach”.

Tajfun Neoguri - Japonia

Filipińskie służby meteorologiczne informują, że Neoguri narodził się na Oceanie Spokojnym. W poniedziałek po południu (czasu lokalnego) stał się pierwszym supertajfunem w tym roku. Średnia prędkość wiatru, która mu towarzyszyła, przekroczyła 240 km/h, dlatego cyklon ten osiągnął piątą – najwyższą – możliwą kategorię w skali Saffira Simpsona. Ten potężny tajfun może być szczególnie niebezpieczny dla mieszkańców północnej części Filipin i południowych wysp japońskich. Tajfun Neoguri - Japonia 2

14-metrowe fale zmyją japońskie porty

Neoguri sunie na Okinawę. Do wyspy zbliży się we wtorek (czasu lokalnego). Wtedy nastąpi tam gwałtowne załamanie pogody. Meteorolodzy spodziewają się intensywnych opadów deszczu (do 80 l/mkw. na godzinę) i silnego wiatru, który w porywach wzrośnie do 270 km/h. Japońska Agencja Meteorologiczna poinformowała, że fale w pobliżu wyspy mogą sięgać 14 metrów wysokości.

SPACE WEATHER SUPER TYPHOON NEOGURI

Na Honsiu też zrobi się niebezpiecznie

W nocy z wtorku na środę Neoguri zacznie pustoszyć wyspę Kiusiu. Ekstremalne warunki pogodowe potrwają tam przez kilka godzin. Później zacznie przesuwać się na północny wschód. Kiedy tajfun dotrze do wyspy Honsiu, będzie już znacznie słabszy. Pomimo to tam również mogą pojawić się gwałtowne burze i lokalne powodzie. Najwięcej deszczu spadnie na górskie tereny.

Specjaliści podkreślają, że supertajfun może być jednym z najgorszych w ostatnich dekadach.

 

Alarm do mieszkańców. „Należy być czujnym”

Służby kryzysowe ostrzegają mieszkańców zagrożonych terenów i zalecają, by ci nie bagatelizowali problemu, bo jak podkreślają „miejscami wiatr może uzyskać rekordowe prędkości”. Eksperci zalecają również, by dokładnie śledzić informacje pogodowe z powodu zagrożenia powodziowego. Z kolei rybacy nie powinni w najbliższych dniach wypływać w morze.

– Należy być czujnym, najlepiej pozostać wewnątrz budynku, unikać wykonywania pracy na zewnątrz oraz zbędnych wyjazdów – poinformował jeden z meteorologów Japońskiej Agencji Meteorologicznej na konferencji prasowej poświęconej tajfunowi. Dodał przy tym, by mieszkańcy pozostali „w gotowości do ewentualnej ewakuacji”.

 

Ewakuacja bazy lotniczej

Mieszkańcy mają dopiero przygotowywać się do opuszczenia domów, a z amerykańskiej bazy lotniczej w Kadenie (Okinawa) – największej bazy lotniczej USA na Pacyfiku – już w niedzielę ewakuowano niektóre samoloty.

Neoguri to szósty sztorm, który nawiedza Filipiny w tym roku. Jednocześnie jest to pierwszy cyklon rozpoczętej pory deszczowej.

0 0 votes
Article Rating