Lokalna policja poinformowała, że w katastrofie samolotu zginęło 76 osób. Maszyna rozbiła się podczas lądowania na lotnisku Maria Cordova położonego 30 km od Medellin w Kolumbii. Na pokładzie było 81 osób, wśród nich brazylijska drużyna piłkarska Chapecoense Chapeco.

w-kolumbii-rozbil-sie-samolot-pasazerski-3

Samolot linii LAMIA Bolivia, na którego pokładzie było 72 pasażerów i 9 członków załogi, rozbił się ok. godziny 22:15 czasu lokalnego. Maszyna leciała z Santa Cruz w Boliwii do portu lotniczego Maria Cordova położonego 30 km od Medellin w Kolumbii.

Jednostka lotnictwa cywilnego wydała oficjalny komunikat, w którym potwierdzono, że na pokładzie byli piłkarze brazylijskiej drużyny. Razem z nimi lecieli trenerzy oraz dziennikarze. Drużyna miała zagrać w finale Pucharu Ameryki Południowej.

Jak poinformowała agencja TASS, wśród ocalałych jest zawodnik obrońca Alan Ruschel. Obecnie przebywa w szpitalu San Juan w miejscowości La Ceja.

w-kolumbii-rozbil-sie-samolot-pasazerski-1

„Ogromna tragedia”

Burmistrz Medellin Federico Gutierrez powiedział, że to “ogromna tragedia”. Według nieoficjalnych informacji w maszynie skończyło się paliwo.

w-kolumbii-rozbil-sie-samolot-pasazerski-2

Na Facebooku dostępne jest wideo, na którym piłkarze Chapecoesne Chapeco czekają na odprawę przed feralnym lotem.

Po katastrofie samolotu, którym leciała brazylijska drużyna piłkarska, wszystkie rozgrywki piłkarskie w Brazylii, w tym finał Pucharu Copa Sudamericana (Puchar Ameryki Południowej) zostały zawieszone. „Wszystkie rozgrywki zostały zawieszone do odwołania” – napisano w oficjalnym oświadczeniu na stronie internetowej. „Jesteśmy w kontakcie z władzami” – podano.

w-kolumbii-rozbil-sie-samolot-pasazerski-4

Szef CONMEBOL, czyli Południowoamerykańskiej Konfederacji Piłki Nożnej Alejandro Dominguez jest już w drodze do Medellin, gdzie rozbił się samolot. Drużyna leciała tam, aby w środę zagrać z Atletico Nacional w finale Copa Sudamericana.

Chapecoense to klub ze stanu Santa Caterina. W stanowych rozgrywkach odnosił dotychczas największe sukcesy. W 2014 roku drużyna zdołała awansować do brazylijskiej Serii A, czyli najwyższej krajowej ligi. W tym roku tuż przed końcem sezonu Chapecoense plasowało się w środku ligowej tabeli, ale międzynarodowe rozgrywki mogły dać klubowi największy w historii sukces.

w-kolumbii-rozbil-sie-samolot-pasazerski-5

Drużyna dotarła bowiem do finału Copa Sudamericana. Klub miał rozegrać dwumecz z Atletico Nacional Medellin. Wcześniej w drodze do finału Chapecoense wyeliminował m.in. argentyńskie Independiente i San Lorenzo oraz kolumbijski Club Deportivo Junior. Chapecoense to właściwie wyłącznie brazylijscy piłkarze. Klub nie jest bogaty, jednak korzysta z możliwości wypożyczania zawodników z największych brazylijskich klubów. Tak było również w tym sezonie.

 

Źródło: PAP, rmf24
0 0 vote
Article Rating