Korea Północna ma co najmniej 13 ukrytych baz nuklearnych, które nadal funkcjonują – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Amerykańskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS).

Raport powstał jako efekt działalności stworzonego przez CSIS programu Parallel Cell, poświęconego Półwyspowi Koreańskiemu. Opiera się on na źródłach wywiadowczych z kilku krajów, zeznaniach północnokoreańskich dezerterów, danych online i zdjęć satelitarnych.

Dyrektor programu Parallel Cell Victor Cha oświadczył na łamach dziennika „The Washington Post”, że Korea Płn. ma co najmniej 13 czynnych baz nuklearnych, a może ich być nawet 20. „Ich praca nie została wstrzymana” – powiedział Cha.

Według raportu jedna z takich baz znajduje się niespełna 150 km od Seulu; ma ona charakter przede wszystkim magazynu i nie spełnia funkcji wyrzutni pocisków balistycznych. Raport powołuje się na zdjęcia satelitarne, które ilustrują, że baza ukryta jest w niedostępnym górzystym terenie, pilnie strzeżonym przez Koreańską Armię Ludową.

 

 

 

Źródło: rmf24, PAP, Reuters
0 0 votes
Article Rating