Już ponad miesiąc trwa próba przywrócenia kosmicznego Teleskopu Hubble’a do normalnego działania. NASA poinformowała, że udało się uruchomić zapasowy komputer. Przez najbliższe dni będą prowadzone testy. Jeśli te zakończą się sukcesem, to zostaną przywrócone instrumenty naukowe.

Komputer DF-224 wyprodukowany przez Rockwell Autonetics w 1980 roku i zainstalowany w Teleskopie Hubble’a.

W zeszłym miesiącu Kosmiczny Teleskop Hubble’a spotkał się z dużą awarią. Komputer pokładowy maszyny odmówił posłuszeństwa i niedawno udało się ustalić, że winowajcą tego stanu rzeczy była jednostka sterująca mocą. Teraz NASA przywraca pomału teleskop do normalnego działania.

NASA przekazała, że udało się uruchomić zapasowy komputer znajdujący się w Kosmicznym Teleskopie Hubble’a. Obecnie monitorowane jest działanie sprzętu. Przy okazji inżynierowie zaczęli przywracać instrumenty naukowe, które znajdują się w trybie bezpiecznym. Przed wznowieniem ich funkcjonowania zostanie jeszcze przeprowadzona kalibracja.

Tak więc wszystko wskazuje na to, że Kosmiczny Teleskop Hubble’a będzie mógł wkrótce powrócić do normalnego działania i prac naukowych. Maszyna znajduje się w kosmosie od ponad 31 lat. Ostatnia akcja serwisowa została przeprowadzona przez astronautów w 2009 r. Potem tego typu misje nie były już kontynuowane.

 

Źródło: NASA
5 1 vote
Article Rating