23 miliony lat temu nieznany dotąd drapieżnik „większy od współczesnego lwa czy niedźwiedzia polarnego” zamieszkiwał Afrykę Wschodnią. Jego szczątki leżały przez lata w szufladzie w Muzeum Narodowym w Kenii. Badacze znaleźli je i opisali nowy gatunek.

W języku suahili opisano go jako „Simbakubwa kutokaafrika” co oznacza „wielkiego lwa z Afryki”, który przemierzał obszary subsaharyjskie blisko 23 mln lat temu. Zwierzę to należało do hienodontów – wymarłej rodziny ssaków z rzędu pradrapieżnych. Simbakubwa był najstarszym z tej grupy.

Szczątki leżały w szufladzie

Skamieniałe szczątki nieznanego dotąd gatunku przeleżały w szufladzie w kenijskim muzeum. Pochodzą z wykopalisk przeprowadzonych w zachodniej Kenii pod koniec lat siedemdziesiątych. Teraz jeden z badaczy przyglądających się kościom Matthew Borths z Duke University w Karolinie Północnej ujawnia, że należą one do nowego olbrzymiego gatunku ssaka.

– Otwierając szufladę w muzeum, widzieliśmy rząd gigantycznych zębów zwierząt drapieżnych wyraźnie należących do nowego gatunku – powiedział Borths. – Kiedy przyjrzymy się jego wielkim zębom, zauważymy, że Simbakubwa to wyspecjalizowany hipermięsożerca. Był znacznie większy od współczesnego lwa czy niedźwiedzia polarnego – dodał Borths.

Biorąc pod uwagę rozmiar czaszki i zębów przechowywanych w szufladzie, można przypuszczać, że znalezione szczątki należą do drapieżnika będącego na szczycie łańcucha pokarmowego.

Naukowcy szacują, że ważył on niemal 1,6 tony i mógł polować na duże zwierzęta roślinożerne, które rozmiarami można porównać do słoni czy hipopotamów.

Według ustaleń badaczy był to prawdopodobnie młody osobnik, ale mimo to – jak wskazują – jego szczęka jest znacznie większa niż szczęka dorosłego samca lwa.

Skamieniałości „gigantycznego lwa” zostały opisane na łamach ”Journal of Vertebrate Paleontology”.

Źródło: BBC, CNN, tvnmeteo, https://www.bbc.com/news/world-africa-47976205
0 0 votes
Article Rating