Naukowcy odkryli największy i najdalej od nas położony obiekt w kosmosie – supergromadę o nazwie Sarasvati. Jej istnienie i „życiorys” zaskoczyło naukowców.

Grupa astronomów odkryła potężną supergromadę galaktyk oddalonych o 4 miliardy lat świetlnych od Ziemi. Jest to na chwilę obecną zarówno największy znany obiekt, jak i najbardziej oddalona supergromada, jaką dotychczas zaobserwowaliśmy.

 

Zawodnik wagi superciężkiej

W kosmosie wszystko jest kwestią perspektywy. Z naszego „punktu siedzenia” Ziemia może wydawać się nie lada kolosem, ale w rzeczywistości jest jedynie drobnym elementem układanki znanej jako Układ Słoneczny, który z kolei jest jedynie drobnym elementem Drogi Mlecznej, naszej galaktyki.

Na tym nie koniec. Galaktyki mogą grupować się w większe grupy i gromady, gromady i supergromady: niewyobrażalnie wielkie skupiska grup galaktyk. Jedną z takich supergromad zidentyfikował właśnie zespół astronomów z Indii, gdy trafił na trop wyjątkowo potężnej supergromady, którą nazwano po rzece Sarasvati.

Supergromada Sarasvati odkryta przez badaczy z Międzyuniwersyteckiego Centrum Astronomii i Astrofizyki (IUCAA), zajmuje pokaźną część kosmosu, gdyż jej rozpiętość to 600 mln lat świetlnych od krańca do krańca, a masę szacuje się na równowartość 20 biliardów Słońc.

Nie tylko jej masa i rozpiętość budzą podziw: to jedna z bardzo niewielu supergromad, które dotychczas odkryli astronomowie.

 

Kronika Wszechświata

Dotychczas odnotowano bardzo niewiele supergromad – tłumaczą dwaj badacze, Joydeep Bagchi oraz Shishir Sankhyayan. – W pobliskich rejonach Wszechświata odnaleźliśmy, na przykład, Skupisko Shapley oraz Wielki Mur Sloan – zaznaczył.

– Po raz pierwszy dostrzegliśmy supergromadę w takim oddaleniu – powiedział członek zespołu Somak Raychaudhury, który przyłożył rękę do odnalezienia Skupiska Shapley’a. Shapley jest osiem do dziesięciu razy bliżej nas.

Według dotychczasowych obserwacji w obrębie Sarasvati znajdują się 43 grupy i gromady: tym samym, możemy mówić nawet o 400 galaktykach w obrębie tej samej supergromady.

– Struktury o takich monstrualnych rozmiarach posiadają równie rozbudowany „życiorys”. Jedna taka supergromada to kronika miliardów lat istnienia jego części składowych – tłumaczy Bagchi.

 

Tajemnica czarnej materii

To, że Sarasvati ma przynajmniej 4 miliardy lat za sobą, stanowi całkowite zaskoczenie dla naukowców, biorąc pod uwagę to, że według dotychczasowych badań supergromady o podobnych gabarytach i „stażu” nie powinny mieć racji bytu.

W rozwiązaniu tej tajemnicy mogą pomóc nowe koncepty teoretyczne – czarna energia i czarna materia – które uważnie studiują naukowcy.

– Rzecz jasna, czarna energia i czarna materia mogą prowadzić do wytwarzania się takich ogromnych struktur, ale supergromada tych rozmiarów stanowi prawdziwą zagadkę – stwierdził Raychahudry. – Teoria zawsze szła o krok za naturą – dodał.

Kto wie, być może to, co wydaje się odkryciem, stanowi jedynie preludium do trudniejszych pytań i nieznanych praw Wszechświata.

 

Źródło: Sciencealert, tvnmeteo, https://en.wikipedia.org/wiki/Saraswati_Supercluster
0 0 votes
Article Rating