Już w piątek nad naszymi głowami rozegra się niecodzienny spektakl. Księżyc będzie „nadgryzany” przez cień, a w kulminacyjnej fazie stanie się krwawoczerwony.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna widoczna obok tarczy Księżyca na zdjęciu z 4.01.2012 roku /NASA /Materiały prasowe

– Myślę, że kilkaset lat temu mówilibyśmy o tym właśnie zjawisku z trwogą. Księżyc nagle przybiera barwę krwi – mówił dr Jerzy Rafalski, astronom z Planetarium w Toruniu.

Zaznaczył, że to nie jedyny powód, żeby spojrzeć w niebo. Dodatkową atrakcją będzie bardzo jasno świecący Mars.

Chowa się w cieniu

W piątek Księżyc znajdzie się w fazie pełni. – Gdy jest w pełni, czasami chowa się w cieniu Ziemi. Często zapominamy o tym, że nasza Ziemia i w ogóle inne ciała kosmiczne po prostu rzucają cień. Lampą jest nasze Słońce – tłumaczył astronom.

– To zjawisko będzie bardzo długie i bardzo głębokie – podkreślał dr Rafalski. Dodatkowo w Europie będzie doskonale widoczne. – Europa jest faworyzowana – dodał.

Gdzie obserwować?

Naprawdę warto spojrzeć w piątek na niebo. Tuż po zachodzie słońca (około godziny 20.30 w Polsce centralnej) czekamy na wschód Księżyca, który będzie w pełni, ale już „lekko nadgryziony” cieniem Ziemi. W momencie zaćmienia całkowitego (około godziny 21.30) Księżyc zrobi się krwawoczerwony.

– Zwróćmy uwagę, że właśnie ten ciemny fragment jest okrągły, bo cień Ziemi jest okrągły. To kiedyś był dowód kulistości Ziemi – podkreślił astronom.

Jak dochodzi do zaćmienia Księżyca? (PAP/dpa)

Czy zobaczymy to gołym okiem?

Zobaczyć to niezwykłe zjawisko mogą wszyscy. Będzie bowiem widoczne bez pomocy żadnych dodatkowych przyrządów. Oczy wystarczą w zupełności.

– Wszystkich zachęcam do obserwacji tego zjawiska, nie trzeba być astronomem, nie trzeba się znać na niebie. Wystarczy podziwiać. I to właśnie gołym okiem. Nie potrzebujemy lornetki, teleskopów. Tak na prawdę chodzi o to, by nie było przed nami wysokich obiektów, drzew, wieżowców – podkreślił.

Dodał, że spektakl zakończy się do północy, kiedy Księżyc wysunie się z cienia Ziemi.

Częściowe zaćmienie Księżyca

Źródło: tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating