Z meksykańskiego wulkanu wydobyły się ogromne ilości pyłów. Służby apelują o zachowanie bezpiecznej odległości od wulkanu Popocatepetl.

Popocatepetl wyrzucił w piątek, 18 października w powietrze ogromne ilości dymu i pyłów. Nagranie, na którym widać dym ponad chmurami, zostało zrobione z samolotu. Za pomocą systemu monitorującego wulkan zarejestrowano, że w ciągu ostatniej doby z wnętrza krateru 149 razy wydobywały się kłęby dymu. Ponadto odnotowano drgania ziemi, które łącznie trwały 779 minut.

Służby ostrzegły mieszkańców, aby trzymali się z dala od wulkanu, bo istnieje niebezpieczeństwo związane ze spadającym materiałem piroklastycznym. Należy zachować bezpieczną odległość – 12 kilometrów – od stożka. Służby apelują również, aby zakrywać drogi oddechowe przed wniknięciem szkodliwego dymu. Meksykańscy meteorolodzy ostrzegają, że jeśli w najbliższych godzinach spadnie deszcz, mogą wystąpić spływy błotne.

Cały czas aktywny

Wulkan ma wysokość 5426 metrów nad poziomem morza. To druga najwyższa góra w Meksyku i piąta najwyższa w Ameryce Północnej. W języku Azteków nazwa wulkanu oznacza „płonącą górę”. Podczas eksplozji z 1948 roku wulkan wyrzucił w powietrze pył na wysokość 2500 metrów.

Popocatepetl przez długi czas był nieaktywny. Obudził się dopiero w 1994 roku, po ponad 50-letniej przerwie. Szczególnie groźny okazał się w 1996 roku. W jednej z poważnych erupcji eksplozja zabiła pięciu alpinistów. Od tego czasu wykazuje wzmożoną aktywność. W 2000 roku doszło do poważnej erupcji. Wtedy trzeba było ewakuować prawie 50 tysięcy mieszkańców.

OnLine:

 

Wulkan Etna

Nowa erupcja wulkanu Etna i towarzyszący temu wzrost aktywności sejsmicznej został wykryty przez specjalistów z Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii Włoch w piątek wieczorem, 18 października.

Charakteryzował się małymi eksplozjami i silną emisją popiołu, w bombach wulkanicznych i rozpalonych na czerwono kawałkach żużla.

Ponieważ wszystkie te zjawiska zostały zarejestrowane na dużych wysokościach, administracja międzynarodowego lotniska w Katanii nakazała częściowe zamknięcie przestrzeni powietrznej nad miastem. W związku z tym lotnisko wykona tylko cztery loty na godzinę.

Według naukowców również w piątek wieczorem w prowincji Katania na wschodnim wybrzeżu Sycylii doszło do trzęsienia ziemi o sile 3,3 .
Epicentrum miało głębokość 9 km.

W miarę silne oddziaływania magnetyczne wystąpią od 18-21 października, zbliża się średnia dziura koronalna na Słońcu

 

Źródło: Reuters, novinite
0 0 votes
Article Rating