W piątek, około godz. 2 w nocy polskiego czasu, amerykańska sonda kosmiczna MESSENGER weszła na orbitę wokół Merkurego – najbliższej Słońcu planety Układu Słonecznego. Dokonała tego jako pierwsza w historii lotów kosmicznych.

Główny silnik sondy został uruchomiony na około 15 minut, spowalniając jej prędkość i umożliwiając wejście na planowaną orbitę wokół planety. O godz. 2.10 centrum kontroli lotu otrzymało sygnał radiometryczny potwierdzający właściwy przebieg operacji, a o godz. 2.45 sonda odwróciła się w kierunku Ziemi i rozpoczęła transmisję danych.

Przez najbliższe kilka tygodni inżynierowie i naukowcy NASA będą sprawdzać działanie wszystkich systemów sondy. 23 marca zostaną włączone instrumenty naukowe i również przejdą testy, po czym 4 kwietnia ma się rozpocząć naukowa faza misji.

Żółtym kwadratem oznaczono obszar Merkurego, który zostanie sfotografowany jako pierwszy. (fot. NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington)

MESSENGER to pierwsza sonda w historii, która znalazła się na orbicie wokół Merkurego. Wystartowała z Ziemi 3 sierpnia 2004 r. W czasie drogi do najbardziej wewnętrznej planety Układu Słonecznego minęła Ziemię (w 2005 r.) i dwukrotnie Wenus (2006 i 2007 r.). Następnie, zanim weszła na orbitę, trzykrotnie przeleciała koło Merkurego (dwa razy w 2008 r. i raz w 2009 r.).

 

Źródło: http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,title,Dziejowe-wydarzenie-Sonda-MESSENGER-weszla-na-orbite-Merkurego,wid,13238498,wiadomosc.html

0 0 votes
Article Rating