Przed nami wyjątkowe widowisko na niebie. Będziemy mogli podziwiać nie tylko Pełnię Robaczego Księżyca, ale jednocześnie superksiężyc. Będzie to największa i najjaśniejsza pełnia w tym roku.

 

Pełnia księżyca w marcu to tak zwany Robaczy Księżyc. W tym roku będzie to ostatnia zimowa pełnia, która przypada na poniedziałek, 9 marca. W Polsce kulminacyjny moment nastąpi wieczorem o godzinie 18.48.

Skąd taka nazwa? Oryginalne pochodzenie nazw nadawanych każdej pełni Księżyca sięga setek lat, do rdzennych Amerykanów. Zauważyli oni, że gdy robi się cieplej i znika mróz, spod rozmokniętej ziemi wydostają się różne robaki, w tym między innymi dżdżownice.

Inne nazwy Pełni Robaczego Księżyca to: Czysta Pełnia, Skrzypiąca Pełnia oraz Klonowa Pełnia.

Superksiężyc – czym jest?

Najbliższa pełnia księżyca będzie najjaśniejszą w tym roku, ponieważ dojdzie do bliskiego spotkania Księżyca z naszą planetą. Będziemy mieli więc do czynienia z superksiężycem.

Superksiężyc możemy oglądać wtedy, gdy nasz naturalny satelita znajduje się w perygeum syzygijnym swojej orbity. Oznacza to, że Księżyc, Ziemia i Słońce ustawiają się wtedy w jednej linii (syzygium), a Księżyc znajduje się w najmniejszej odległości od naszej planety.

 

 

Źródło: Accu Weather, timeanddate.com

 

0 0 votes
Article Rating