W 3,5 godziny z Londynu do Nowego Jorku za „przystępne” 5 tys. dolarów – to wszystko ma zapewnić ponaddźwiękowy samolot XB-1, który zaprezentowała amerykańska firma Boom. Regularne loty mają ruszyć w 2023 roku.

xb-1-supersonic-demonstrator

We wtorek wieczorem w Denver zaprezentowano „najszybszy na świecie cywilny statek powietrzny w historii”, jak go określili producenci. XB-1 Supersonic Demonstrator, bo tak nazwano model, drogę z Londynu do Nowego Jorku ma pokonywać w czasie 3,5 godzin.

Pierwszy lot testowy ma się odbyć już pod koniec 2017 roku, w pobliżu Edwards Air Force Base w Kalifornii. Przedsięwzięcie to jest wspólnym projektem amerykańskiej firmy Boom oraz spółki Virgin Galactic. – Od dawna jestem pasjonatem innowacji lotniczych oraz rozwoju szybkich lotów komercyjnych – powiedział sir Richard Branson, właściciel Virgin Group.

Przy realizacji innowacyjnego projektu miliarder współpracuje z Blake’m Schollem, pilotem i byłym dyrektorem Amazon, a także założycielem amerykańskiej firmy Boom.

xb-1-supersonic-demonstrator-2

Następca Concorde’a

Należące do Brandsona linie lotnicze Virgin Galactic chcą kupić 10 takich maszyn.

Samoloty mają latać z prędkością około 1,451 mph, czyli około 2355 km/h. To o ok. 160 km/h szybciej niż w przypadku legendarnych Concorde’ów. Ceny biletów w obie strony oscylowałyby wokół 5 tys. dolarów.

– Dzisiaj jesteśmy dumni, że możemy odsłonić nasz pierwszy samolot. Jednocześnie czekamy na pierwszy lot, który ma się odbyć pod koniec przyszłego roku – powiedział Blake Scholl. Jednocześnie zapowiadając, że regularne loty mają się odbywać począwszy od 2023 roku. Dokładnie 20 lat po tym jak British Airways i Air France zrezygnowały z lotów ponaddźwiękowym Concorde’m.

0 0 vote
Article Rating