W sobotnie popołudnie w Wielkiej Brytanii zatrzęsła się ziemia. Jak poinformowała Brytyjska Służba Geologiczna, było to największe trzęsienie ziemi w tym rejonie od 1906 roku.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,4 uderzyło w Wielką Brytanię w sobotnie popołudnie – poinformowała Brytyjska Służba Geologiczna (BGS). Nieco mniejszą siłę – 4,2 – podaje Amerykańska Służba Geologiczna.

Wstrząsy były odczuwalne w części Walii oraz w południowo-zachodniej Anglii. BGS poinformowało, że epicentrum trzęsienia znajdowało się 20 kilometrów na północ od walijskiego miasta Swansea. Na głębokości 7,4 kilometra.

Na razie nie ma informacji o rannych lub dużych zniszczeniach. Z powodu trzęsienia ewakuowano Uniwersytet Swansea – przekazały brytyjskie media.

Nie zdarza się często

„Trzęsienia o takiej magnitudzie mają miejsce w Wielkiej Brytanii co dwa, trzy lata” – poinformowało BGS na Twitterze. Jak dodała w kolejnej wiadomości BGS, było to największe takie wydarzenie w tym regionie od trzęsienia o magnitudzie 5,2 z 1906 roku.

Policja otrzymała „ekstremalną” liczbę zgłoszeń o wstrząsach. Prosi także mieszkańców o informowanie o wszelkich zniszczeniach i rannych.

Steven Clathworthy, który mieszka niedaleko Bridgend, w południowej Walii, powiedział, że usłyszał hałas, a potem przesunęła się kanapa. „Wszyscy sąsiedzi pytali: co się stało” – cytuje go portal BBC.

72-letni Bryan Jone z Treorchy relacjonował: To było jak wstrząs, ale było to dość przerażające dla mojej wnuczki – zaklęła trochę i moja żona zapytała: co to było.

W mediach pojawiają się także inne relacje. Vera Sanderberg z Croyde w północnym Devon poinformowała, że poczuła, jak zatrząsł się jej dom. „To był ułamek sekundy. Nie widzimy żadnych zniszczeń” – powiedział.

W Cheltenham Paul Samway odczuł trzęsienie, jakby „rozpadała się pralka”. „Słyszeliśmy, że pękają ściany i było trochę wstrząsów” – dodał.

 

 

 

Źródło: USGS, BGS, Reuters, Independent, tvnmeteo, https://www.msn.com/en-gb/news/uknews/britain-hit-by-earthquake-as-terrified-residents-report-violent-shaking-in-homes-from-cornwall-to-blackpool-by-tremor-felt-by-10-million/ar-BBJfJcz
0 0 votes
Article Rating