W kierunku Ziemi zbliża się asteroida 52768 (1998 OR2). Ze względu na swoje rozmiary została uznana za potencjalne zagrożenie. Tuż przed południem ma znaleźć się blisko naszej planety.

Zdjęcie ilustracyjne

Asteroida, która przeleci w okolicach naszej planety, to 52768 (1998 OR2). Po raz pierwszy zauważono ją w 1998 roku, a jej średnicę oszacowano na 1,9 kilometra. Teraz znajdzie się w odległości ponad 6 milionów kilometrów od Ziemi (16 razy większej niż odległość między Ziemią a Księżycem). Przemknie obok Ziemi z prędkością ponad 31 tysięcy kilometrów na godzinę.

Według informacji podanych przez centrum NASA zajmującego się obiektami bliskimi Ziemi (tak zwanymi Near-Earth Object – NEO) asteroida najbliżej naszej planety znajdzie się o godzinie 11.56 czasu polskiego.

Ośrodek ten zajmuje śledzeniem obiektów, które potencjalnie mogą zderzyć się z Ziemią. Ten konkretny jest obserwowany od 22 lat. Ponieważ 1998 OR2 ma średnicę większą niż 152 metry i znajduje się w odległości mniejszej niż 8 milionów kilometrów od orbity Ziemi, została sklasyfikowana jako potencjalnie niebezpieczny obiekt. Naukowcy NASA już od dnia jej odkrycia twierdzili, że gdyby uderzyła w Ziemię, mogłaby „wywołać globalne skutki”.

Asteroida 52768 (1998 OR2) (biała linia) o godzinie 12 czasu polskiego (ssd.jpl.nasa.gov)

 

„Fascynująca naukowo”

Jak śmieją się naukowcy z Obserwatorium Arecibo w Puerto Rico, jest to bardzo „świadoma” asteroida.

– Ma niewielkie elementy topograficzne, takie jak wzgórza i grzbiety, które na jednym jej końcu są fascynujące naukowo. A ponieważ myśli wszystkich są skoncentrowane na pandemii COVID-19, elementy te przywołują na myśl maseczkę jednorazową – mówiła Anne Virkki, szefowa radaru planetarnego w Obserwatorium Arecibo. Placówka podlega pod Narodową Fundację Nauki działającej w ramach Uniwersytetu Florydy Środkowej i bada asteroidy od połowy lat 90.

Zdjęcie asteroidy 1998 OR2 zrobione 18 kwietnia 2020 (Arecibo Observatory/NASA/NSF)

Nawet pandemia COVID-19 nie może zatrzymać ich pracy. Naukowcy zachowują wszelkie środki ostrożności, takie jak zachowywanie dystansu, ograniczenia liczby pracowników stacjonarnych oraz noszenie maseczek.

 

W przyszłości znajdzie się jeszcze bliżej

Eksperci z Obserwatorium także śledzą asteroidy i określają ich trajektorię, by zbadać czy stanowią zagrożenie dla Ziemi.

– Pomiary radarowe pozwalają nam dokładniej określić, gdzie asteroida będzie się znajdować w przyszłości, łącznie z jej przyszłym bliskim zbliżeniem do Ziemi – powiedziała Flaviane Venditti, naukowiec z obserwatorium. – W 2079 roku asteroida 1998 OR2 minie Ziemię około 3,5 razy bliżej niż w tym roku, więc ważne jest, aby dokładnie znać jej orbitę – dodała.

Mimo ogromnego rozmiaru nie jest to największa asteroida, jaka znajdzie się blisko Ziemi. Rekord należy do (3122) Florence, znanej także jako 1981 ET3. Jej przelot nastąpił 1 września 2017 roku. Następnym razem pojawi się w pobliżu naszej planety 2 września 2057 roku. Szacuje się, że ta asteroida ma szerokość od ponad 4 do niemal 9 kilometrów.

 

Asteroida 1998 OR2 w środę minie Ziemię „o włos”, obiekt ma średnicę 1.8-4.1 km, zbliży się do naszej planety na odległość 6.29 mln km

 

Źródło: CNN

 

 

0 0 votes
Article Rating