W sercu Drogi Mlecznej odkryto magnetara, czyli pulsar o ekstremalnie silnym polu magnetycznym. Dzięki niemu astronomowie będą w stanie zbadać bezpośrednie sąsiedztwo czarnej dziury, która także znajduje się w centrum naszej galaktyki.

Wyobrażenie artystyczne pulsara

Odkrycia PSR J1745-2900, bo tak nazwano magnetara, dokonali naukowcy z Instytutu Radioastronomii im. Maxa Plancka w niemieckim Bonn.Badaczom, korzystającym z teleskopu Effelsberg, udało się potwierdzić to, co w centrum galaktyki najpierw zaobserwowały dwa inne, należące do NASA teleskopy: Swift (to narzędzie zauważyło źródło promieniowania rentgenowskiego pośrodku Drogi Mlecznej) oraz NuStar (wychwycił pulsacje o okresie 3,763 s).

To wielki sukces, ponieważ zaobserwowanie pulsara orbitującego bardzo blisko Sagittariusa A, który prawdopodobnie jest supermasywną czarną dziurą znajdującą się w centrum naszej galaktyki, od 20 lat było celem astronomów.

Pozwolą badać czarną dziurę

Dzięki PSR J1745-2900 naukowcy będą w stanie dowiedzieć się, co dzieje się w pobliżu Sagittariusa A. To dlatego, że pulsary są superdokładnymi kosmicznymi zegarami, które mogą być wykorzystywane do mierzenia właściwości tego, co dzieje się w ich pobliżu.

 Profil impulsu
Periodogram
Źródło: California Science and Technology News, pulsar.oa-cagliari.inaf.it, tm
0 0 votes
Article Rating