Deputowani regionalnego parlamentu Katalonii przyjęli w piątek rezolucję dotyczącą ustanowienia niezależnej Republiki Katalonii. Tajne głosowanie zostało zbojkotowane przez partie opozycyjne. Premier Hiszpanii Mariano Rajoy zaapelował do Hiszpanów o spokój i zapewnił, że rządy prawa w Katalonii zostaną przywrócone.

Wniosek w sprawie głosowania nad rezolucją został złożony przez rządzącą w Katalonii proniepodległościową koalicję „Razem na Tak” (Junts pel Si) i jej sojuszników ze skrajnie lewicowej Kandydatury Jedności Ludowej (CUP).

Deputowani z Junts pel Si i CUP dysponują niewielką większością w katalońskim parlamencie.

Głosowanie było tajne.

Zbojkotowała je opozycja, czyli socjaliści, centroprawicowa Partia Ludowa i liberałowie z Ciudadanos.

W 135-miejscowym parlamencie za zagłosowało 70 parlamentarzystów. Przeciwko opowiedziało się 10. Oddano dwa puste głosy.

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy niedługo po głosowaniu w regionalnym parlamencie napisał na Twitterze: „Proszę wszystkich Hiszpanów o spokój. Państwo przywróci rządy prawa w Katalonii”.

 

Tusk: Hiszpania jedynym rozmówcą

W reakcji na decyzję katalońskiego parlamentu szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył, że dla Unii Europejskiej nic się nie zmienia, Hiszpania pozostaje jedynym rozmówcą.

Tusk wezwał jednocześnie Madryt do dialogu. „Mam nadzieję, że hiszpański rząd woli siłę argumentu, a nie argument siły” – podkreślił na Twitterze szef Rady Europejskiej.

 

Waszyngton: Katalonia jest integralną częścią Hiszpanii

Poparcie dla wysiłków Madrytu mających na celu niedopuszczenie do secesji Katalonii zadeklarował także Waszyngton.

„Katalonia jest integralną częścią Hiszpanii i Stany Zjednoczone popierają konstytucyjne środki podejmowane przez hiszpański rząd, by zachować Hiszpanię silną i zjednoczoną” – napisała rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert w krótkim oświadczeniu.

 

Artykuł 155

Jednocześnie w hiszpańskim Senacie odbywało się posiedzenie, na którym zatwierdzono przedstawione w ubiegły weekend propozycje rządu centralnego w sprawie Katalonii.

Mają one na celu ograniczenie autonomii Katalonii, by zahamować proces odrywania się tego regionu od reszty kraju.

Centroprawicowy rząd Rajoya zaproponował w ubiegłą sobotę, by – korzystając z artykułu 155 hiszpańskiej konstytucji – usunąć z urzędu szefa katalońskiego rządu Carlesa Puigdemonta i rozwiązać jego gabinet.

Władze w Madrycie chcą też ograniczenia funkcji katalońskiego parlamentu i ogłoszenia w ciągu sześciu miesięcy przedterminowych wyborów w Katalonii.

 

Kryzys nie ustaje

Konflikt pomiędzy władzami Katalonii a rządem centralnym pogłębił się z powodu październikowego referendum w sprawie niepodległości regionu.

Wzięło w nim udział tylko 2,28 mln osób spośród 5,3 mln uprawnionych. 90 procent z nich, czyli zaledwie 27 procent całej ludności Katalonii lub 38 procent wszystkich uprawnionych do głosowania, opowiedziało się za niepodległością regionu.

10 października Puigdemont ogłosił w katalońskim parlamencie, że przyjmuje mandat obywateli do ogłoszenia niepodległości, ale jednocześnie wezwał katalońskich deputowanych do odroczenia o kilka tygodni secesji Katalonii, aby umożliwić negocjacje z rządem w Madrycie. Następnie Puigdemont podpisał symboliczną deklarację niepodległości wzywającą inne państwa do uznania „republiki Katalonii”. 

0 0 votes
Article Rating