Tajfun Maria uderzy w Tajwan we wtorek wieczorem czasu lokalnego. Ma przynieść wiatr o prędkości nawet 160 kilometrów na godzinę oraz ekstremalnie intensywny deszcz. Następne na drodze żywiołu są południowo-wschodnie Chiny.

Tajwan szykuje się na nadejście tajfunu Maria, który ma przejść nad wyspiarskim krajem we wtorek wieczorem czasu lokalnego. Rano żywioł znajdował się niespełna 500 kilometrów od powiatu Yiland w północno-wschodniej części wyspy. Przemieszczał się na północny zachód z prędkością 30 kilometrów na godzinę.

Niszczycielskie porywy i ulewy

Maria przez długi czas była klasyfikowana jako kategoria czwarta w skali używanej na wschodnim Pacyfiku oraz Atlantyku. Przez chwilę osiągnęła siłę kategorii piątej – maksymalna odnotowana prędkość porywów wiatru doszła wtedy do 280 km/h. W Tajwan tajfun ma uderzyć jako kategoria pierwsza lub druga, niosąc wciąż niszczycielskie porywy wiatru o prędkości około 130-160 km/h.

Miejscami może spaść nawet 125-250 litrów wody na metr kwadratowy. Służby pogodowe Central Weather Bureau (CWB) ostrzegły przed powodziami błyskawicznymi i osuwiskami. Najsilniejsze uderzenie ma przyjąć północna część wyspy. Dla północnych powiatów wydano ostrzeżenia drugiego stopnia przed tajfunem oraz ekstremalnie gwałtownym deszczem.

Rząd Tajwanu ogłosił skrócenie zajęć szkolnych oraz czasu pracy do godziny 16. China Airlines poinformowały, że niektóre loty mogą być opóźnione lub odwołane.

Trasa tajfunu Maria (cwb.gov.tw)

Chiny zagrożone

Po przejściu przez Tajwan tajfun uderzy w południowo-wschodnie Chiny, jednak tam znacznie osłabnie. Ma tam dotrzeć w środę rano. Najsilniejsze uderzenie prognozuje się dla obszarów położonych na południe od Szanghaju. Niszczycielski wiatr ma szaleć jeszcze w czwartek.

Władze zaleciły gromadzenie żywności, wody, leków oraz kartuszy z gazem.


 

Źródło: Reuters, accuweather.com, tvn24

 

0 0 votes
Article Rating