Wczoraj, 24 lutego w wieku 101 lat zmarła Katherine Johnson, wieloletnia pracowniczka NASA. Wykonując skomplikowane obliczenia matematyczne, pracowała między innymi nad misjami Merkury i Apollo.

Katherine Johnson, niezwykły geniusz matematyczny, zmarła w wieku 101 lat. Informację o śmierci przekazała NASA, której Johnson była wieloletnią pracowniczką.W raczkującej NASA Johnson i jej koledzy byli znani jako „komputery”. W tamtych czasach określano tak osoby wykonujące skomplikowane obliczenia matematyczne. Przez wiele lat byli mało znani szerokiej publiczności, ale zyskali uznanie po ukazaniu się książki „Ukryte działania”, a następnie filmu o takim samym tytule.

Johnson pracowała między innymi nad misjami Merkury i Apollo, w tym także nad pierwszym lądowaniu na Księżycu w 1969 roku.

Johnson została odznaczona w 2015 r. przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę Prezydenckim Medalem Wolności. Obama przytoczył jej osobę w swoim orędziu w 2016 r. jako przykład amerykańskiego ducha odkrywcy.

Johnson twierdziła, że jest najbardziej dumna ze swojego wkładu w pierwszą misję na Księżycu, która zawierała obliczenia, które zsynchronizowały statek lądownika księżycowego z modułem dowodzenia na orbicie.

 

 

Źródło: Reuters

 

0 0 votes
Article Rating