Wirusolog doradzający brytyjskiemu rządowi, profesor Wendy Barclay, poinformowała, że jedna z dwóch mutacji koronawirusa, która pojawiła się w Brazylii, została wykryta w Wielkiej Brytanii. Jest to jednak mniej zaraźliwa odmiana od tej, jaka pojawiła się w ostatnich dniach między innymi w Japonii. Londyński rząd, w obawie przed kolejnymi mutacjami koronawirusa, wstrzymał wpuszczanie podróżnych ze wszystkich krajów Ameryki Południowej.

Koronawirus w Brazylii

Przy okazji inauguracji G2P-UK National Virology Consortium, nowo powołanego panelu ekspertów mającego się zajmować wyłącznie badaniem mutacji koronawirusa, profesor Wendy Barclay wskazała, że „istnieją dwa różne rodzaje wariantów brazylijskich”. – Jeden z nich został wykryty (w Wielkiej Brytanii – red.), a drugi nie. W bazach danych, jeśli przeszukacie te sekwencje, to zobaczycie, że istnieją pewne dowody na istnienie wariantów z całego świata i, jak sądzę, także brazylijskiego, który prawdopodobnie został sprowadzony jakiś czas temu – powiedziała.

Wirusolożka zapowiedziała, że „będzie on bardzo uważnie śledzony”.

 

Zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii podróżnych z całej Ameryki Południowej i Portugalii

Profesor Barclay zasiada również w NERVTAG, grupie doradczej rządu ds. nowych i pojawiających się wirusów układu oddechowego.

Ekspertka oświadczyła, że nowa brazylijska mutacja koronawirusa – jedna z dwóch – która została wykryta u podróżnych udających się do Japonii i która budzi obecnie największe zaniepokojenie – nie została odnotowana w Wielkiej Brytanii, natomiast już wcześniej wykryte zostały inne warianty, które mogły pochodzić z Brazylii.

Wcześniej w piątek minister transportu Grant Shapps powiedział, że z tego, co wie, to w Wielkiej Brytanii nie ma stwierdzonych żadnych przypadków brazylijskiej odmiany wirusa. W związku z jej rozprzestrzenianiem się od piątku rano obowiązuje zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii podróżnych z całej Ameryki Południowej, a także z Portugalii, Panamy i Wysp Zielonego Przylądka.

 

Johnson: jesteśmy zaniepokojeni nową brazylijską mutacją

W środę premier Boris Johnson powiedział, że rząd szuka sposobów na powstrzymanie przedostawania się do kraju nowej mutacji koronawirusa. – Jesteśmy zaniepokojeni nową brazylijską mutacją – oświadczył.

Brazylijski wariant różni się od tych, które wcześniej pojawiły się w południowo-wschodniej Anglii oraz w RPA, ale są w nim niektóre te same kluczowe mutacje. Te mutacje umożliwiają wirusowi łatwiejsze wnikanie do ludzkich komórek, a zatem czynią go bardziej zakaźnym. Nawet jeśli nie ma dowodów na to, że którakolwiek z tych mutacji powoduje cięższy przebieg choroby, sam fakt większej zakaźności będzie się przekładał na większą śmiertelność.

Wariant z południowo-wschodniej Anglii obecnie stał się dominującym w Wielkiej Brytanii i jak się uważa, jest o 30-50 procent bardziej zakaźny niż poprzednia forma wirusa.

 

Bilans pandemii w Wielkiej Brytanii

W czwartek wieczorem brytyjski rząd poinformował, że w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii zarejestrowano 1248 nowych zgonów z powodu COVID-19, co jest trzecim najwyższym wynikiem od początku epidemii w tym kraju.

Liczba zgonów jest o 316 niższa od tej z bilansu środowego, który pozostaje najgorszym od początku epidemii. Natomiast w stosunku do tego sprzed tygodnia oznacza ona wzrost o 86.

Dotychczas z powodu COVID-19 w Wielkiej Brytanii zmarło już 86 015 osób, z czego 75 199 w Anglii, 5166 w Szkocji, 4117 w Walii i 1533 w Irlandii Północnej. Pod względem liczby zgonów Wielka Brytania zajmuje piąte miejsce na świecie – więcej ofiar śmiertelnych odnotowano tylko w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Indiach i Meksyku.

W ciągu ostatniej doby wykryto też 48 682 nowe zakażenia koronawirusem. Ta liczba jest wprawdzie wyższa o 1157 od tej ze środy, ale jest to czwarty kolejny dzień z bilansem poniżej 50 tys., podczas gdy przez poprzednie 13 dni był on przekraczany codziennie, a zdarzały się też dni, gdy było ich znacznie ponad 60 tys. W Anglii stwierdzono 44 358 nowych zakażeń, w Szkocji – 1707, w Walii – 1644, a w Irlandii Północnej – 973.

W całym kraju liczba wykrytych od początku epidemii infekcji SARS-CoV-2 wynosi obecnie 3 260 258, co jest piątym najwyższym bilansem na świecie – więcej jest tylko w USA, Indiach, Brazylii i Rosji.

 

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating