Takich upałów mieszkańcy Wielkiej Brytanii nie odczuli od dawna. Temperatura przekroczyła tam dzisiaj 34 st. C.

w-wielkiej-brytanii-wystapil-najcieplejszy-wrzesniowy-dzien-od-105-lat-temperatura-34-4-st-c-wystapila-w-miescie-gravesend

Najwyższą temperaturę odnotowano dziś w południowej części hrabstwa Kent. Termometry w mieście Gravesend wskazały temperaturę 34,4 st. C. Narodowy serwis meteorologiczny Wielkiej Brytanii (Met Office) potwierdza, że to najcieplejszy dzień września od 1911 roku.

 

Wakacyjna pogoda

Jak podaje Met Office, londyńskie lotnisko Heathrow oraz Kew Gardens (Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew) odnotowały temperaturę 32,8 st. C.

Mieszkańcy Londynu masowo ruszyli do parków, by celebrować tak upalny i słoneczny dzień. Ludność południowej części Brighton mieli natomiast to szczęście, że mogli schłodzić się kąpielą i spędzić wrześniowy dzień na plaży.

 

Zwierzęta też potrzebowały ochłody

W londyńskim zoo pracownicy starali się ochłodzić nieprzyzwyczajone do upałów zwierzęta. Wraz z jedzeniem surokatki otrzymywały również kostki lodu. Zwierzęta te pochodzą z pustyni Kalahari w Południowej Afryce, więc powinny być przyzwyczajone do wysokich temperatur w ciągu dnia. Te przebywające w Wielkiej Brytanii nie urodziły się jednak na pustyni, więc nie były przystosowane do tak wysokich temperatur.

Rekordowe temperatury

Ze względu na wyemitowane przez człowieka gazy cieplarniane i zjawisko pogodowe, jakim było El Nino, w tym roku na całym świecie odnotowano najwyższe temperatury od końca XIX wieku. Jak donosi NASA, ubiegły miesiąc był najcieplejszym sierpniem w historii.

 

Źródło: uk.reuters.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating