Cmentarzysko sprzed 5 tysięcy lat odkryli brytyjscy archeolodzy w zachodniej Anglii. Może kryć wiele tajemnic związanych z neolitycznym kręgiem w Stonehenge. W tym miejscu prawdopodobnie pochowani są przodkowie ludzi, którzy zbudowali słynny neolityczny krąg.

Cmentarzysko znajduje się miedzy Stonehenge a inną, podobną budowlą położoną w miejscowości Avebury. Między dwoma fosami odkryto zarys rytualnej komory, w której grzebano ludzi. Całość ma kształt dużego kwadratu.

Uczeni mają nadzieję, że badania, które prowadzone będą przez kolejne trzy lata, rzucą światło na historię i życie prymitywnych szczepów, które zamieszkiwały tereny zachodniej Anglii 5 tysięcy lat temu.

Znalezione przedmioty poddane zostaną dokładnej ekspertyzie antropologicznej. To może się przyczynić do zgłębienia wiedzy o Stonehenge. Jego przeznaczanie wciąż nie zostało dokładnie zbadane. Najprawdopodobniej była to świątynia słońca.

Najnowsze, zabezpieczone przez naukowców wykopalisko, znajduje się w samym środku olbrzymiego pola kukurydzy. Ostatni raz cmentarzysko z tego okresu odkryto na Wyspach ponad pół wieku temu.

 

Źródło: rmf24, PAP
0 0 votes
Article Rating