Tysiące martwych szczeniąt kotików karłowatych znaleziono w październiku 2020 roku u wybrzeża Namibii. Eksperci do spraw ochrony przyrody podkreślają, że z pewnością może być ich jeszcze więcej.

Ponad pięć tysięcy martwych szczeniąt kotików karłowatych – to można zobaczyć na dramatycznych nagraniach opublikowanych przez organizację Ocean Conservation Namibia (OCN). Martwe zwierzęta zostały znalezione na półwyspie Pelican Point w turystycznej miejscowości Walvis Bay.

Badają przyczynę masowej śmierci

Naude Dreyer z organizacji OCN powiedział w piątek 23 października, że biolodzy wciąż znajdują coraz więcej martwych kotików. Szacuje się, że w sumie może ich być około 12 tysięcy.

Ministerstwo rybołówstwa Namibii przekazało, że martwych szczeniąt jest dużo więcej niż zwykle, ponadto nie da się ustalić przyczyny ich masowych zgonów.

Zdaniem OCN najbardziej prawdopodobną przyczyną śmierci jest brak pożywienia, ponieważ wody te, niegdyś bogate w ryby, teraz bardzo zubożały. Inną przyczyną mogą być toksyny lub choroby, ale nic nie może być potwierdzone bez odpowiednich badań. Podobna tragedia miała miejsce w 1994 roku, kiedy to głód doprowadził do utraty około jednej trzeciej populacji kotików w Pelican Point.

Biologia gatunku

Kotik karłowaty (Arctocephalus pusillus) to gatunek drapieżnego ssaka morskiego z rodziny uchatkowatych. Zasięg występowania gatunku obejmuje południowo-wschodni Ocean Atlantycki i Ocean Indyjski – wokół południowych wybrzeży Afryki oraz południowo-zachodnią część Oceanu Spokojnego – wzdłuż południowych wybrzeży Australii i Tasmanii.

 

Źródło: Reuters
0 0 votes
Article Rating