Wartość pieniężna Nagrody Nobla wzrośnie od tego roku o 1 milion koron (95 tysięcy euro) – poinformowała w czwartek Fundacja Noblowska. Oznacza to, że laureat każdej z sześciu dziedzin otrzyma po 10 milionów koron (950 tysięcy euro).

Wzrost uzasadniono poprawą stanu finansów fundacji oraz chęcią utrzymania prestiżu Nagrody Nobla, której wartość „powinna podążać za rzeczywistym wzrostem płac w społeczeństwie”.

 

Coraz większy kapitał

Od początku 2012 roku kapitał, którym zarządza Fundacja Noblowska w Sztokholmie, wzrósł z prawie 3 mld koron do 4,6 mld koron. W tym okresie roczny zwrot z inwestycji był bliski 9 proc. rocznie. W 2011 roku z powodu skutków światowego kryzysu, w tym spadków na giełdach, wartość Nagrody Nobla została obniżona z 10 mln do 8 mln koron, a fundacja poczyniła oszczędności związane ze swoją działalnością. W 2017 roku na skutek ustabilizowania finansów zwiększono wielkość Nagrody Nobla z 8 mln koron do 9 mln. W tym roku ogłoszenie laureatów Nagrody Nobla rozpocznie się 5 października. Z powodu restrykcji epidemicznych 10 grudnia w rocznicę śmierci fundatora nagrody Alfreda Nobla w Sztokholmie oraz w Oslo nie odbędą się tradycyjne uroczystości, w których zazwyczaj uczestniczy ponad 1000 osób. Planowane są spotkania w niewielkim gronie oraz łączenia z laureatami online. Nagroda Nobla oprócz pieniędzy to także złoty medal z wizerunkiem Alfreda Nobla oraz kaligrafowany dyplom.

Fundusz

27 listopada 1895 roku Alfred Nobel podpisał ostatnią wolę i testament, przeznaczając większość swojej fortuny na serię nagród, których celem miało być docenienie przełomowych dla ludzkości odkryć i dokonań.

Nobel pozostawił po sobie ponad 31 milionów koron szwedzkich (czyli dzisiaj około 1,7 mld koron czyli ponad 680 mln zł). Fortuna została przekształcona w fundusz, który bezpiecznie inwestuje. To właśnie przychody z inwestycji przeznaczane są na coroczne nagrody.

 

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating