Władze USA w połowie września będą testować na ludziach eksperymentalną szczepionkę przeciw wirusowi gorączki krwotocznej Ebola – poinformował amerykański Narodowy Instytut Zdrowia.

Model przestrzenny wirusa Ebola

Model przestrzenny wirusa Ebola

Jak podały w czwartek telewizja CNN i dziennik „USA Today”, drogę do testów na ludziach otwierają pozytywne wyniki badań przeprowadzonych wcześniej na małpach.

 

Amerykanie wrócą do domu

Służba zdrowia w USA poinformowała również, że amerykański pracownik medyczny, pracujący w Afryce Zachodniej i zarażony wirusem Eboli, w najbliższych dniach zostanie przewieziony do Stanów Zjednoczonych do szpitala uniwersyteckiego w Atlancie. Umieszczony zostanie w izolatce i będzie pod opieką Centrum Zwalczania i Prewencji Chorób (CDC).

Według informacji amerykańskich mediów, w Afryce znajduje się jeszcze jeden obywatel USA zarażony wirusem. On też ma zostać przetransportowany do Stanów. Organizacje zatrudniające te osoby twierdzą, że ich stan jest „poważny, lecz stabilny”. Prawdopodobnie obie zaraziły się w Liberii.

Dyrektor CDC Thomas Frieden zastrzega, że na razie nie istnieje skuteczna terapia przeciw Eboli, stąd przewiezienie ciężko chorych pacjentów może bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w rezultacie zarażenia wirusem zmarło w zachodniej Afryce blisko 730 osób, a ponad 1300 zostało zarażonych. Nie istnieje obecnie lek na wirusa, a śmiertelność wśród osób zarażonych może sięgać 90 procent.

0 0 votes
Article Rating