We wtorek nad australijskim niebem będzie można podziwiać prawdziwe show – całkowite zaćmienie Słońca. Transmisję z tego niecodziennego wydarzenia zobaczysz w tvnmeteo.pl. Kolejna szansa na podziwianie spektaklu nieprędko. Będzie trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać przynajmniej trzy lata.

Do całkowitego zaćmienia dochodzi rzadko. Jeszcze rzadziej zdarza się, żeby wypadało na obszarach gęsto zamieszkanych przez ludzi.

Marne widoki

Po wtorkowym pełnym zaćmieniu będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. Najbliższy termin całkowitego zaćmienia Słońca wypada dopiero za trzy lata: 20 marca 2015.

Na cierpliwych czekają jednak dodatkowe niedogodności. Zjawisko będzie można zobaczyć jedynie na skrawkach północnej Europy: Svalbardzie i Wyspach Owczych.

Kolejne całkowite zaćmienia zdarzą się 9 marca 2016, 21 sierpnia 2017, 2 lipca 2019 oraz 14 grudnia 2012. Żadne z nich nie będzie jednak widoczne w Polsce.

Jedyne takie miejsce

Z wyżej wspomnianych powodów niezwykle istotny był wybór miejsca, z którego zaćmienie będzie najlepiej widoczne. Naukowcy pracujący przy projekcie GLORIA wybrali do obserwacji okolice miasta Cairns, znajdującego się w północnej części Australi,i w stanie Queensland.

To najlepsze z zamieszkanych przez człowieka obszarów, w których zobaczyć będzie można fazę pełnego zaćmienia. Potrwa tam około 2 minut.

Aby zapewnić dobre warunki obserwacji naukowcy wybrali trzy konkretne lokalizacje na tym obszarze. Jeden z punktów znajduje się na wybrzeżu w pobliżu Oak Beach, dwa pozostałe umiejscowione są w głębi australijskiego lądu: przy drodze nr 81 oraz mieście Mareeba.

Widoczność zaćmienia (NASA)

Mapa występowania zaćmień Słońca na Ziemi (2001-2025)

 

 

Transmisję będzie można oglądać na stronach:

1. TVNMeteo.pl

2. live.gloria-project.eu

 

Źródło: glorai-project.eu, NASA, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating