– Pierwsza globalna zmiana klimatu była związana z upadkiem asteroidy lub komety w Quebec – dowodzą badacze z Dartmouth College. Kataklizm spowodował wymarcie dużych ssaków, co najprawdopodobniej doprowadziło do zmiany trybu życia ludzi.

Upadek ogromnego ciała niebieskiego na obecną Kanadę miał miejsce około 12, 9 tys. lat temu. Wtedy też zaczął się młodszy dryas, czyli faza klimatyczna, w której powrócił chłodny klimat.Zmiana życia i diety

W Ameryce Północnej wyginęły wtedy wszystkie większe zwierzęta: mastodonty, wielbłądy, tygrysy szablozębne, a nawet leniwce. Natomiast pierwsi ludzcy mieszkańcy Nowego Świata (kultura Clovis) zmienili swoje dotychczasowe przyzwyczajenia, bowiem musieli zaprzestać prowadzić koczowniczy tryb życia.

– Młodszy dryas był okresem ochłodzenia klimatu. Zmiany, które mu towarzyszyły, doprowadziły do pewnej innowacji w życiu człowieka. Ludzie musieli osiedlić się w jednym miejscu i dlatego po raz pierwszy pojawiło się rolnictwo – wytłumaczył prof. Mukul Sharma z Dartmouth.

Chłodniej bez ciepłych prądów

Sprawą bezsporną jest, że zmiany klimatu już kiedyś nastąpiły, jednak bardzo kontrowersyjne są teorie na temat ich przyczyn. Jedna z hipotez mówi o tym, że młodszy dryas został spowodowany pęknięciem olbrzymiego zatoru lodowego w Północnej Ameryce, który miał uwolnić ogromne ilości słodkiej wody do Oceanu Atlantyckiego. Ten nagły napływ wód miał spowodować zanik prądów oceanicznych, które niosły cieplejsze wody na północ i dlatego – według tej hipotezy – doszło do ochłodzenia.

Nowa hipoteza

Ale naukowcy z Dartmouth odkryli dowody na to, że to elementy pozaziemskie wpłynęły na ochłodzenie klimatu. W swoim raporcie skupili się na znaczeniu sferul, czyli niewielkich kul szkliwa, które powstają przy topieniu się meteorytu i skały w którą uderzył. Sferule znajdowały się na granicy osadów pochodzących z młodszego dryasu i wcześniejszej fazy. To znaczy, że musiały zostać osadzone na początku tego okresu. Stąd wniosek, że to właśnie upadek komety lub meteorytu doprowadził do globalnej zmiany klimatu.

Wyniki badań zostaną opublikowane w „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Źródło: phys.org, tm
0 0 votes
Article Rating