Naukowcy z francuskiego Narodowego Centrum Badań Meteorologicznych zaklasyfikowali tęcze. Okazało się, że jest ich aż 12 rodzajów. Najbardziej zaskakującą jest ta, która charakteryzuje się czerwoną barwą.

Tęcza 3

– Patrzymy na tęczę, a sekundę później krople tworzące łuk są w zupełnie innym miejscu, ponieważ spadają – powiedział Jean Ricard, meteorolog z Narodowego Centrum Badań Meteorologicznych we Francji. – Jeśli będziesz przyglądać się dokładniej, po kilku minutach zobaczysz różnicę w tęczy – dodał.

 

Powstanie tęczy

Od czasów Kartezjusza wiadomo było, że światło słoneczne odbija się i załamuje od kropelek pary wodnej. Powoduje to powstanie tęczy. Różne długości fal wpływają na kolory, które towarzyszą temu optycznemu zjawisku.

W przeszłości naukowcy próbowali sklasyfikować tęcze na podstawie występujących kolorów czy wielkości kropelek, na których załamuje się światło. Ale w tych klasyfikacjach zawsze brakowało niektórych rodzajów tęcz.

Tęcza2

 

Cztery wspólne cechy

Ricard i współpracownicy, aby uchwycić wszystkie odmiany tęcz, próbowali odkryć minimalny zestaw cech, które opisują wszystkie kolorowe łuki. Okazało się, że istnieją cztery:

– podstawowe rozłożenie kolorów, z czerwonym na górze i niebieskim na dole;

– wtórne odbicia fali wewnątrz kropli, co tworzy wtórny słabszy łuk z odwróconymi kolorami;

– ciemny obszar między łukami, gdzie niewielka liczba promieni natrafia na krople deszczu;

– istnienie dodatkowych łuków, które mogą powstawać na skutek różnego rozprzestrzeniania się promieni świetlnych w atmosferze.

Na podstawie tych czterech cech rozróżniono 12 różnych rodzajów tęcz. Otrzymały one nic niemówiące nazwy od RB1 do RB12. Najbardziej zadziwiające tęcze, jakie wyodrębniono, to złożone tylko z barwy czerwonej oraz żółto-pomarańczowej.

 

Kluczową rolę odgrywa Słońce

Naukowcy przeanalizowali tęcze pod kątem fizyki i okazało się, że głównym czynnikiem determinującym wygląd tęczy jest wysokość Słońca nad horyzontem. Gdy nasza dzienna gwiazda jest nisko na niebie, a światło jest mniej intensywne, jej promienie muszą pokonać znacznie dłuższą odległość. O tej porze pojawiają się więc tęcze o czerwonym zabarwieniu, ponieważ najdłuższą falą jest światło czerwone.

Na wygląd tęczy wpływa również wielkość kropli. Większe krople sprawiają, że łuki mają więcej barw.

 

Źródło: livescience.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating