Dlatego tak ważne jest prawidłowe karmienie w pierwszych tygodniach. Duża ilość pokarmu, jaką przyjmą dzieci, będzie procentowała zwłaszcza, gdy maluchy rozpoczną edukację, podkreślają badacze.

Związek między przyrostem masy ciała a IQ naukowcy odnaleźli po przebadaniu 13.800 dzieci urodzonych o czasie. 

Naukowcy zauważyli, że dzieci, które w pierwszych czterech tygodniach życia przybrały 40 proc. swojej masy urodzeniowej, miały IQ wyższe o 1,5 pkt. w wieku sześciu lat w porównaniu z dziećmi, które przybrały tylko 15 proc. masy.

– Ogólnie rzecz biorąc dzieci, które rosły szybciej w pierwszych czterech tygodniach życia, miały lepsze wyniki IQ w późniejszych latach – tłumaczy główna autorka badań, dr Lisa Smithers z Uniwersytetu Adelaidy.

Nie tylko masa

O sukcesie intelektualnym malucha w starszym wieku nie decyduje tylko przyrost masy. Jak się okazało, również noworodki z największym przyrostem obwodu głowy wypadały lepiej w testach na inteligencję.

– Obwód głowy jest wskaźnikiem objętości mózgu, więc większy wzrost obwodu głowy u noworodków wskazuje na szybszy wzrost mózgu-  mówi dr Smithers.

Wyniki badań opublikowano w poniedziałek w międzynarodowym czasopiśmie „Pediatrics”. Jest to pierwsze badanie tego rodzaju, które skupia się na korzyściach intelektualnych szybkiego przyrostu masy ciała w pierwszym miesiącu życia zdrowych noworodków.

Zadbaj o mleko

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Adelaidy podkreślają potrzebę odpowiedniego karmienia noworodków.

– Problem braku pokarmu czy nieudanego karmienia musi zostać szybko rozwiązany, jesli chcemy, żeby nasze dziecko było dobrze rozwinięte – zaznacza autorka badania.

Źródło: phys.org, tm
0 0 votes
Article Rating