35 st. C odnotowały w poniedziałek termometry w Budapeszcie. Węgrzy doświadczają największych upałów od 1936 r. Na przeważającym obszarze Węgier obowiązuje najwyższy, czerwony stan alertu.

Naczelny Lekarz Kraju zaapelował do ludzi starszych i przewlekle chorych o pozostawanie w domach.

 

Rzeczniczka Pogotowia Ratunkowego poinformowała, że szpitale udzieliły pomocy kilkuset osobom. Liczba nagłych zasłabnięć wzrosła o 50 procent wobec ostatnich dni.

Problemy z transportem

Policja prosi kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. Na niektórych odcinkach topi się asfalt. Węgierskie koleje ograniczyły prędkość pociągów.

Kilkadziesiąt samochodów służb komunalnych praktycznie bez przerwy polewa wodą ulice Budapesztu.

Dla mieszkańców stolicy woda gratis

Na dwunastu najbardziej ruchliwych skrzyżowaniach stolicy służby miejskie rozdają za darmo przechodniom wodę mineralną. Stołeczne kąpieliska zamyka się dopiero o godzinie 22:00.

Ze względu na wysokie temperatury pracownicy wielu firm i urzędów nie muszą nosić garniturów w pracy. Wielu mieszkańców stolicy Węgier szuka schronienia w klimatyzowanych supermarketach, robiąc przy okazji zakupy.

Balaton oblegany

Kto może, ucieka nad wodę, choć ta również coraz cieplejsza. W poniedziałek temperatura wody w Balatonie, oddalonego od Budapesztu o 80 km, wzrosła do 23 stopni. Mimo to nie brakuje tam plażowiczów, którzy chłodzą się lokalnymi trunkami i częstymi kąpielami.

Będzie cieplej

Prognozy meteorologów nie są pocieszające. Tropikalne upały mają utrzymać się co najmniej do czwartku. Synoptycy ostrzegają, że we wtorek będzie jeszcze cieplej. Również w nocy temperatura nie spadnie poniżej 25 stopni.

 

Źródło: ENEX, nepszava.hu, tm
0 0 votes
Article Rating