Naukowcy ogłosili, że nową burzową stolicą świata zostało jezioro Maracaibo znajdujące się w Wenezueli. Odkryto ją dzięki czujnikowi wyładowań atmosferycznych LIS.

Burza nad jeziorem Maracaibo

Burza nad jeziorem Maracaibo

Nową stolicę wyznaczono dzięki danym pozyskanym dzięki jednej z misji NASA – Misji Pomiaru Deszczów Tropikalnych (ang. Tropical Rainfall Measuring Mission).

Burza nad jeziorem Maracaibo 1

Według najnowszych badań w ciągu roku na kilometr kwadratowy pojawiają się tam 233 wyładowania. Wcześniej za miejsce, w którym burze są najczęstsze, uważano afrykańską Kotlinę Konga.

 

16 lat obserwacji

Aby odkryć miejsca o największej aktywności burzowej, naukowcy wykorzystali dane z 16-letnich obserwacji wykonanych za pomocą optycznego czujnika obrazowania wyładowań LIS (ang. Lightning Imaging Sensor).

Urządzenie wychwytuje rozkład i zmienność wyładowań. LIS posiada wyspecjalizowany system szybkiego przetwarzania obrazu, dzięki któremu może śledzić zmiany aktywności burzowej w górnej części chmur. Obserwacja w bliskiej podczerwieni pozwala na rejestrowanie nawet słabych wyładowań w ciągu dnia.

– Teraz możemy bardzo szczegółowo obserwować zagęszczenie wyładowań atmosferycznych w skali globalnej – mówi Richard Blakeslee, naukowiec projektu LIS z Centrum Lotów Kosmicznych imienia George’a C. Marshalla. – Lepsze zrozumienie aktywności burzowej na świecie pozwala decydentom, agencjom rządowym i zarządcom na podejmowanie bardziej świadomych decyzji odnośnie pogody i klimatu – dodaje.

Blakeslee wraz z innymi badaczami burz chciał dowiedzieć się, gdzie i kiedy najczęściej pojawiają się wyładowania. Pomagali mu naukowcy z brazylijskiego Uniwersytetu w Sao Paulo oraz amerkańskich uniwersytetów Maryland i Alabama w Huntsville oraz z amerykańskiej Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA).

Zagęszczenie wyładowań atmosferycznych nad jeziorem Maracaibo (na górze) i nad Jeziorem Wiktorii (na dole)

Zagęszczenie wyładowań atmosferycznych nad jeziorem Maracaibo (na górze) i nad Jeziorem Wiktorii (na dole)

 

Wyjątkowe warunki

– Jezioro Maracaibo ma wyjątkowe położenie geograficzne i klimat idealny do rozwoju burz – mówi Dennis Buechler z Uniwersytetu Alabama w Huntsville.

Buechler zaznacza też, że ten zbiornik wodny był znany naukowcom zajmującym się burzami już wcześniej. Akwen położony w północno-zachodniej Wenezueli wzdłuż fragmentu pasma górskiego Andów jest największym jeziorem Ameryki Południowej. Bardzo często burze występują tam nocą, gdy rozwija się bryza górska i masy powietrza spływają nad ciepły, wilgotny obszar zbiornika. Tak wyjątkowe warunki sprawiają, że występuje tam silna konwekcja (gwałtowny ruch powietrza generowany różnicą temperatur), co skutkuje 297 nocnymi burzami w ciągu roku. Najwięcej występuje ich we wrześniu.

Burza nad jeziorem Maracaibo 2

 

Afryka w czołówce

Według najnowszego opracowania, Afryka pozostaje kontynentem o największej aktywności burzowej. Znajduje się tam sześć miejsc, w których burze występują najczęściej. Większość z tych lokalizacji to okolice Jeziora Wiktorii i innych jezior wzdłuż Wielkiego Rowu Wschodniego (części Wielkich Rowów Afrykańskich), a ich położenie jest bardzo podobne do położenia jeziora Maracaibo.

Badania potwierdziły także, że duża aktywność burzowa występuje nad lądami, a nad oceanami jest ona znacznie słabsza. W ciągu doby najwięcej błyskawic pojawia się po południu.

 

Źródło: NASA, Wikipedia, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating