W Wenezueli ponownie dochodzi do przerw w dostawach energii elektrycznej. Dłuższymi blackoutami dotknięte jest od poniedziałku Caracas i co najmniej 14 z 23 stanów. Według organizacji pozarządowej Netblocks załamało się 88 procent zaopatrzenia w energię.

Szkoły i wyższe uczelnie pozostają we wtorek zamknięte. W Caracas nie kursuje metro. Opozycja i reżim dotychczasowego prezydenta Nicolasa Maduro obwiniają się nawzajem o tę sytuację. Reżim Maduro mówi o aktach sabotażu – atakach na państwową sieć elektroenergetyczną.

Drugi blackout w marcu

Opozycja pod wodzą tymczasowego prezydenta Juana Guaido oskarża natomiast reżim o zaniedbania inwestycyjne, korupcję i niedostateczne serwisowanie obiektów. Wenezuelskie elektrownie zostały znacjonalizowane w 2007 roku. „Ten blackout to dowód, że dyktator nie jest w stanie zażegnać kryzysu” – napisał Guaido na Twitterze. Dodał, że opozycja planuje działania, które podkreślą oburzenie całego narodu.

Guaido zapowiada mobilizację swych zwolenników w całym kraju i poprowadzenie ich w marszu na Caracas.

Poprzednie przerwy w dostawach energii elektrycznej, które zaczęły się 7 marca, trwały na znacznych obszarach kraju ponad 100 godzin. Zawieszono lekcje w szkołach, stanęły zakłady pracy.

 

 

 

Źródło: PAP, tvn24

 

0 0 votes
Article Rating