Werapamil, popularny lek na nadciśnienie, okazał się bardzo skuteczny w leczeniu cukrzycy u myszy. Niebawem rozpoczną się badania na ludziach. Naukowcy Uniwersytetu Birmingham w Alabamie wykazali, że werapamil, popularny lek na nadciśnienie, powoduje całkowite ustąpienie objawów cukrzycy zarówno typu I, jak i II u gryzoni. Wyniki są tak rewelacyjne, że już w przyszłym roku rozpoczną się badania kliniczne na ludziach.

lekoptin

Tabletki zawierające werapamil – WikiPedia

Cukrzyca polega na niezdolności komórek beta trzustki do produkcji insuliny w odpowiedzi na wysoki poziom cukru we krwi. A zbyt wysoki poziom cukru prowadzi do uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych, zaburzeń krążenia i uszkodzeń narządów wewnętrznych. Chorzy na cukrzycę mają z czasem coraz większe problemy z gojeniem się ran, pogarsza się im krążenie w kończynach, dochodzi do uszkodzenia siatkówki i upośledzenia funkcji nerek.

Chory musi kilka razy dziennie sprawdzać poziom cukru we krwi i utrzymywać go w ryzach (w cukrzycy typu II – za pomocą odpowiednich leków, zaś w cukrzycy typu I – przyjmując insulinę w zastrzykach).

Dzięki naukowcom z Uniwersytetu Birmingham może powstać nowa skuteczna terapia. Ich odkrycie nie jest przypadkiem, lecz efektem długich badań, które rozpoczęły się od sprawdzenia, jakie geny są aktywowane przez wysoki poziom glukozy. W 2002 r. badaczom udało się ustalić, że wysoki poziom cukru we krwi wywołuje zwiększoną produkcję białka TXNIP (thioredoxin-interacting protein), które przedtem nie zwracało specjalnej uwagi biologów. Trzy lata później udało im się wykazać, że podwyższony poziom tego białka u myszy przyczynia się do niszczenia komórek beta trzustki, co prowadzi do cukrzycy. Kolejny przełom nastąpił w 2008 r., gdy badacze wyhodowali myszy, które miały to białko w bardzo niewielkich ilościach lub wcale. Wykazali, że to chroni te gryzonie przed zapadnięciem na cukrzycę, mimo że mają wysoki poziom cukru we krwi.

W 2010 r. na Uniwersytecie Birmingham stworzono ośrodek badań nad cukrzycą, gdzie zajęto się mechanizmem działania tego białka. Odkryto, że to białko TXNIP i wywołany przezeń wysoki poziom tioredoksyny są odpowiedzialne za niszczenie komórek beta trzustki i w konsekwencji cukrzycę. Dwa lata temu ten sam zespół odkrył, że werapamil, lek stosowany w leczeniu nadciśnienia, zaburzeń rytmu serca i migrenowych bólów głowy, obniża poziom białka TXNIP w badaniach in vitro, a niższy poziom tego białka chroni komórki beta trzustki przed uszkodzeniem i śmiercią.

A teraz naukowcy wykazali, że werapamil chroni komórki beta tak skutecznie, że u myszy, na których testowano działanie leku, stężenie glukozy we krwi nie przekracza 300 mg na dl (decylitr), co jest klinicznym wyznacznikiem cukrzycy. Jednym słowem, werapamil całkowicie wyleczył myszy z cukrzycy.

Na początku przyszłego roku rozpoczną się badania kliniczne 52 osób z niedawno zdiagnozowaną cukrzycą, czyli takich, u których komórki beta jeszcze zachowały zdolność do produkcji insuliny. U takich osób werapamil ma szanse okazać się najbardziej skuteczny.

– W najlepszym scenariuszu u pacjentów dojdzie do wzrostu aktywności komórek beta do takiego stopnia, że zaczną one produkować wystarczające ilości insuliny i nie trzeba będzie podawać jej w zastrzykach – co oznaczałoby całkowite wyleczenie. Jest to jednak niezmiernie mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że badanie ma trwać zaledwie rok – mówi dr Anat Shalev, autor odkryć i nadzorujący badanie.

Ale dr Shalev oczekuje innych, subtelniejszych, choć bardzo istotnych skutków działania leku: – Z poprzednich dużych badań klinicznych wiemy, że nawet niewielka liczba działających komórek beta ma bardzo korzystne działanie i zmniejsza liczbę powikłań. Prawdopodobnie dlatego, że własne komórki beta znacznie lepiej reagują na niewielkie wahania poziomu cukru – o wiele dokładniej niż kiedykolwiek można by to osiągnąć za pomocą zastrzyków czy nawet skomplikowanych pomp insulinowych.

Liczba chorych na cukrzycę rośnie w lawinowym tempie. Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku było ich na świecie 180 mln. Obecnie już na cukrzycę cierpi ponad 370 mln ludzi, a szacuje się, że w roku 2030 będzie ich 550 mln.

– Chcemy znaleźć nowe – inne niż stosowane obecnie w leczeniu cukrzycy – leki, które mogą zatrzymać rosnącą epidemię cukrzycy i poprawić jakość życia osób nią dotkniętych – mówi Shalev. – Mamy w końcu powód, by wierzyć, że jesteśmy na właściwej drodze.

Źródło: University of Birmingham Alabama News, wyborcza.pl
trzustka, cukrzyca, lekarstwo, produkcja insuliny, komórki beta, odbudowa, pancreas, diabetes, medicine, production of insulin, beta cells, reconstruction.
0 0 votes
Article Rating