Gigantyczna farma wiatrowa wyrośnie u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Ma składać się z ponad 300 turbin o wysokości co najmniej 190 metrów – więcej niż słynny budynek „Gherkin” w londyńskim City. I dostarczy tyle energii, ile planowana elektrownia atomowa Hinkley C.

W Wielkiej Brytanii powstanie największa morska elektrownia wiatrowa

W Wielkiej Brytanii powstanie największa morska elektrownia wiatrowa

Wart sześć miliardów funtów projekt zbudowania największej na świecie morskiej elektrowni wiatrowej Hornsea 2 otrzymał zielone światło od brytyjskiego ministerstwa ds. biznesu – poinformował w środę dziennik „The Times”.

Minister Greg Clark wyraził zgodę na realizację inwestycji pomimo sygnalizowanych przez aktywistów zagrożeń związanych z ochroną przelatujących ptaków (m.in. morusów) oraz żyjących w pobliżu ssaków morskich, podkreślając, że „przygotowano właściwe rozwiązania, które ograniczą negatywne konsekwencje”. Jak dodał, „przemysł wiatrowy stanowi fundamentalną część naszych planów pozyskania czystej, bezpiecznej i opłacalnej energii elektrycznej”.

Hornsea 2 - mapa

Hornsea 2 – mapa

Farma wiatrowa ma składać się z ponad 300 turbin o wysokości co najmniej 190 metrów – więcej niż słynny budynek „Gherkin” w londyńskim City – rozmieszczonych na przestrzeni niespełna 800 kilometrów kwadratowych w pobliżu miasta Grimsby na zachodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii.

 

Wiatraki wyższe od „ogórka”

Po pełnym uruchomieniu – szacowanym na rok 2022 lub 2023farma będzie produkować około 1,6 gigawata energii elektrycznej – wystarczająco dużo, aby zasilać blisko dwa miliony gospodarstw domowych i porównywalnie do tego, ile ma generować planowana elektrownia atomowa Hinkley C. Według rządowych szacunków, w 2020 roku energia wiatrowa będzie stanowić 10 proc. miksu energetycznego Wielkiej Brytanii.

W ramach żartobliwego nawiązania do trwających Igrzysk Olimpijskich w Rio, ministerstwo ds. biznesu, energii i strategii przemysłowej policzyło, że taki zasób energii wystarczyłby do 150-krotnego powtórzenia ceremonii otwarcia i zamknięcia londyńskich igrzysk sprzed czterech lat.

Za realizację projektu będzie odpowiedzialna kontrolowana przez duński rząd firma Dong Energy, która jest również wykonawcą podobnego projektu na 174 turbiny (1,2 GW) w tej samej lokalizacji, która powinna być funkcjonalna w 2020 roku. Docelowo inwestor liczy na zbudowanie do 2025 trzech instalacji obok siebie, produkujących łącznie nawet do 6 gigawatów.

Najwyższe wiatraki na świecie stanęły w Wielkopolsce:

 

Źródło: PAP, tvn24bis
0 0 vote
Article Rating