Wieś Wielka Kopania na Ukrainie słynie ze swoich mieszkańców. Nie są to jednak ich szczególne osiągnięcia, ale sprawa ich wzajemnego podobieństwa. Na 4 tysiące osób przypada tam aż 122 pary bliźniąt.

Великая Копаня, Ukraina - Na 4 tysiące mieszkańców przypadają aż 122 pary bliźniąt

Bliźniaki z Wielkiej Kopanii

Wieś trafiła już do Księgi Rekordów Ukrainy. W miejscowej szkole na ścianach wywieszane są zdjęcia nie klasowych prymusów, lecz podobnych do siebie jak dwie krople wody uczniów.

Wielka Kopania wieś słynąca z narodzin biźniaków

Wielka Kopania wieś słynąca z narodzin bliźniaków

„Bywa też i tak, że w gospodarstwie krowa urodzi bliźniaki” – opowiada Marianna Sawko, pracownica gminnego ratusza. Niektórzy mieszkańcy są przekonani, że ciąże mnogie to zasługa szczególnych właściwości miejscowej wody. „Mówią, że mamy wodę leczniczą” – mówi Jurij Szewira, jeden z grona bliźniąt.

 

Redakcja:

Wieś Великая Копаня znajduje się 8 km od granicy z Rumunią, a 64 km od dawnej kopani złota w Rumunii, gdzie 30 stycznia 2000 roku nastąpiło ogromne skażenie środowiska cyjankiem.

„Szczególne właściwości miejscowej wody” – szkoda, że nie powiązali faktów :-)

Wyciek cyjanku z należącej do australijskiego koncernu rumuńskiej kopalni złota Aurul w mieście Baia Mare spowodował międzynarodową katastrofę ekologiczną w dorzeczu Cisy i Dunaju, zabijając tysiące ton ryb i pozbawiając duże obszary wody pitnej.

30 stycznia 2000 roku tama otaczająca staw z rudą zarządzana przez firmę Aural SA pękła. W rezultacie 100 000 metrów sześciennych substancji rozlało się do otoczenia, a zawierało od 50 do 100 ton związków cyjanków.

Źródło: rmf24
0 0 votes
Article Rating