Naukowcy potwierdzili: para bliźniąt w Wietnamie ma tę samą matkę, ale dwóch ojców. To niezwykle rzadki przypadek.

Wietnam - Bliźniaki z dwóch ojców

Para Wietnamczyków zgłosiła się do Centrum Analiz Genetycznych w stolicy kraju, Hanoi, by wyjaśnić tajemnicę pochodzenia synów. Chłopcy mają w tej chwili po dwa lata. Rodzinę zaniepokoił brak jakichkolwiek cech podobieństwa miedzy dziećmi. Podejrzewano, że zostały zamienione w szpitalu.

Jak powiedział cytowany przez CNN Le Dinh Luong, prezes Wietnamskiego Stowarzyszenia Genetycznego, badania udowodniły, że szpital nie popełnił pomyłki. Dzieci mają tę samą matkę, ale dwóch różnych ojców.

Luong relacjonował, że rodzina była zdumiona tym odkryciem i „szuka najlepszego sposobu, by porazić sobie z tą sytuacją”.

Odmówił podania szczegółów sprawy, gdyż rodzina zastrzegła poufność informacji.

 

Podejrzenia wzbudziły włosy

Jak podała wietnamska państwowa agencja prasowa VNS, rodzina pochodzi z północnej prowincji Hoa Binh. Podejrzenia krewnych dzieci miał wzbudzić między innymi fakt, że jeden z bliźniaków miał włosy grube i faliste, a drugi cienkie i proste – poinformowała VNS.

Le Dinh Luong zaznaczył, że bliźniaki mające dwóch ojców to zdarzenie niezwykle rzadkie, a w Wietnamie – pierwsze, o którym wie.

W ubiegłym roku zanotowano podobny przypadek w Stanach Zjednoczonych. Sąd w New Jersey zasądził od mężczyzny alimenty na rzecz tylko jednej z bliźniaczek po tym, jak badania genetyczne wykazały, że każda z dwulatek pochodzących z ciąży bliźniaczej ma innego ojca.

 

Jak to możliwe?

Także i w Polsce kilka lat temu, w 2010 roku, media doniosły o bliźniakach z miejscowości na północy Polski, które mają dwóch ojców. Tatą dziewczynki jest konkubent jej matki, natomiast chłopca – były mąż kobiety, z którym ciągle utrzymywała nieformalny związek. Jak może dojść do takiego podwójnego ojcostwa, tłumaczył to wówczas genetyk dr hab. Piotr Kozioł.

– Dzieje się tak w trzech przypadkach. Wiadomo że plemniki w ciele kobiety mogą oczekiwać na owulację nawet do 7 dni. Jeżeli w trakcie owulacji wyprodukuje ona dwa jaja, a w okresie owulacyjnym będzie miała drugiego partnera, wówczas każde jajo może być zapłodnione nasieniem innego mężczyzny. Druga możliwość: dwa jaja mogą być zapłodnione różnym nasieniem, jeżeli kobieta podczas owulacji w krótkim odstępie czasu ma więcej niż jednego partnera. Możliwa jest również sytuacja, że kobieta we wczesnym okresie ciąży może mieć dodatkową owulację a drugie jajo zapłodnione zostanie podczas kolejnego stosunku – mówił genetyk w rozmowie z „Kurierem Porannym”.

 

Źródło: CNN, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating