Tajfun Wutip uderzył w środkową część Wietnamu. Są doniesienia o trzech ofiarach śmiertelnych. Wcześniej żywioł zatopił trzy chińskie łodzie rybackie. Zaginionych jest ponad 70 rybaków.

 

Tajfun przyniósł ulewne deszcze i wiatr o prędkości dochodzącej do 200 km/h. Są doniesienia o trzech ofiarach śmiertelnych. Wiatr spowodował duże zniszczenia; zrywał dachy, powalał słupy linii energetycznych.

Wiatr do 200 km/h

Przed nadejściem żywiołu ewakuowanoi około 200 tysięcy osób. Zamknięte zostały szkoły w pięciu centralnych prowincjach. Straż przybrzeżna zleciła załogom ponad 60 tys. łodzi rybackich, liczącym w sumie ponad 300 tys. ludzi, by pozostały w bezpiecznym miejscu – poinformowały służby odpowiedzialne za przeciwdziałanie skutkom żywiołu.

 

Wutip jest najsilniejszym tajfunem, który w tym sezonie uderzył na Wietnam. Wietnamskie służby meteorologiczne ostrzegały przed wiatrem o prędkości ok. 150 km/h, a w porywach do 200 km/h.

Prognozowany szlak tajfunu Wutip

Wiatr zatopił chińskie łodzie

Wcześniej, w niedzielę żywioł uderzył w południowe wybrzeże Chin, przynosząc tam wichurę i ulewy. Jak podała państwowa telewizja CCTV, porywy wiatru osiągały prędkość 110 km/h. Lokalne służby pomagały rybakom cumować statki, ale nie wszystkim udało się bezpiecznie schronić.

Z powodu silnego wiatru w pobliżu Wysp Paracelskich, około 330 km od wybrzeża prowincji Hainan, zatonęły trzy chińskie łodzie rybackie. Ratownikom udało się ocalić 14 rozbitków, ale do poniedziałku nie udało się odnaleźć 74 rybaków.

Wutipo powstał w czwartek na północno-zachodnim Pacyfiku jako depresja tropikalna 20W. Następnego dnia nasilił się do sztormu tropikalnego.

 

Źródło: PAP, Reuters, tm
0 0 votes
Article Rating