Sonda Juno należąca do NASA uchwyciła zdjęcie wirujących chmur największej planety w naszym Układzie Słonecznym – Jowisza. Widok jest oszałamiający.

Wirujące chmury na Jowiszu (NASA)

Zdjęcia zostały wykonane 24 maja po godzinie 1 naszego czasu, kiedy statek Juno po raz trzynasty przelatywał obok planety.

Kłębiące się masy chmur

Region widziany na zdjęciu wygląda bardzo chaotycznie, widać na nim pełno wirujących i kłębiących się chmur. Zwykle ciemniejsze chmury ulokowane są głębiej w atmosferze Jowisza, natomiast jaśniejsze – wyżej. Jasne chmury to najprawdopodobniej amoniak oraz amoniak wymieszany z wodą oraz innymi pierwiastkami i substancjami chemicznymi.

Kuzyn Wielkiej Czerwonej Plamy?

Pośród wirujących chmur i mas atmosfery, wyróżnia się jasny owal na dole, pośrodku. Dzięki teleskopowi Juno możemy obejrzeć go w pełnej skali. Nie jest to jednak tak charakterystyczna struktura atmosfery Jowisza, jak Wielka Czerwona Plama. Ten antycyklon, w którym cyrkulacja powietrza wieje w przeciwnym kierunku do ruchu obrotowego Ziemi, ozdabia planetę od ponad 350 lat. Prędkość wiatru dochodzi w nim do ponad 650 kilometrów na godzinę.

 

Źródło: NASA, tvn24

 

0 0 vote
Article Rating