Wirus ebola, zbierający śmiertelne żniwo w Afryce, zmutował – uważają francuscy naukowcy, którzy śledzą przebieg epidemii w afrykańskiej Gwinei. Na razie nie wiadomo, czy będzie przez to groźniejszy.

Wirus ebola zmutował

Naukowcy Instytutu Pasteura we Francji analizują próbki krwi od pacjentów z Gwinei. Śledzą, jak wirus się zmienia i próbuje przystosować do nowych warunków oraz analizują, czy może łatwiej rozprzestrzeniać się między ludźmi.

– Wiemy, że wirus mocno się zmienił – powiedział genetyk dr Anawaj Sakuntabhai. – To bardzo ważne dla diagnozowania [nowych przypadków – red.] i dla leczenia. Musimy wiedzieć, jak wirus się zmienia, by znać naszego przeciwnika – dodał.

Mutacje wirusów nie są niczym niezwykłym – pisze BBC News. Ebola jest wirusem RNA – jak HIV i grypa – więc ma wysoki współczynnik mutacji. Sprawia to, że wirusy łatwiej się przystosowują i są potencjalnie bardziej zaraźliwe.

WHO: spada liczba zakażonych

Liczba potwierdzonych w ciągu ubiegłego tygodnia przypadków eboli spadła tymczasem w Afryce poniżej 100 – po raz pierwszy od lipca 2014 roku – poinformowała w czwartek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), zaznaczając jednak, że epidemii jeszcze nie opanowano.

– Liczba przypadków maleje z tygodnia na tydzień i zmierza ku zeru w wielu miejscach, lecz ebola wciąż występuje na jednej trzeciej obszarów trzech państw afrykańskich dotkniętych chorobą – powiadomił specjalny wysłannik ONZ ds. eboli David Nabarro, który przebywa w Addis Abebie. – Oznacza to, że epidemia nie została jeszcze opanowana.

 

Idzie pora deszczowa

Nabarro powiedział, że niepokoi go nadchodząca pora deszczowa; zaapelował o utworzenie siatki „lokalnych współpracowników”, nim opady sprawią, że niektóre miejsca staną się niedostępne. Według wysłannika ONZ afrykańskie centrum kontroli chorób, które Unia Afrykańska ma utworzyć do połowy roku 2015, pomoże reagować szybciej w przypadku nowej epidemii.

Eksperci zarzucali społeczności międzynarodowej i Unii Afrykańskiej, że przez długi czas pozostawały bierne wobec epidemii eboli, która w ciągu niespełna roku spowodowała śmierć niemal 9 tys. ludzi, głównie w Gwinei, Liberii i Sierra Leone. Epidemia ujawniła też katastrofalny stan systemów opieki zdrowotnej w niektórych państwach afrykańskich.

Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową.

 

Źródło: BBC News, PAP, tvn24
Wirus ebola, zmutował, Ebola virus, mutated.
0 0 votes
Article Rating