Zakaźna choroba wirusowa – odra – jest nadal groźna w skali całego globu. Wskazuje na to raport opublikowany w medycznym piśmie „Lancet”. 

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła 12 lat temu strategię walki z odrą. Liczba zgonów w ciągu 10 lat miała spaść o 90%; spadła jednak o niecałe 75%. Oznacza to, że co roku na świecie na odrę umiera 140 tysięcy ludzi.

Agencja ONZ do spraw dzieci – Unicef, podkreśla, że każdej takiej śmierci można by uniknąć dzięki szczepionkom. Jednak, zdaniem ekspertów, w Afryce czy w Indiach nie wszystkie dzieci są szczepione.

Także na Zachodzie spadła liczba szczepień; niektórzy rodzice obawiają się bowiem, że potrójna szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce może wywoływać autyzm. Wielu naukowców twierdzi jednak, że to nieprawda.

WHO podaje, że w zeszłym roku w 36 europejskich krajach na odrę zachorowało ponad 26 tysięcy ludzi. W latach 90. uważano, że odrę da się całkowicie wytępić w przewidywalnej przyszłości. Teraz planowaną datą całkowitej eradykacji jest rok 2015; wielu ekspertów uważa, że pokonanie odry w ciągu trzech lat jest mało prawdopodobne.

 

Źródło: IAR, wiadomosci.wp.pl
0 0 votes
Article Rating