CVC Capital Partners – właściciel sieci sklepów Żabka – chce kupić japońskiego giganta technologicznego Toshiba. Wysokość oferty to ponad 20 miliardów dolarów – podał Reuters.

Toshiba potwierdziła w środę, że otrzymała ofertę od CVC Capital Partners. Jeden z chcących zachować anonimowość przedstawicieli firmy przekazał, że zaoferowano kupno udziałów w cenie 5 tysięcy jenów za akcję, czyli łącznie 2,28 biliona jenów, co daje około 20,8 mld dol. (niecałe 80 mld zł) – czytamy na Bloombergu.

Po informacji o tym, że CVC Capital Partners chce kupić japońską korporację, akcje Toshiby podskoczyły o 18 procent. Był to najwyższy wzrost od 2017 roku, jak i najwyższa cena za akcję od czterech lat. W 2021 roku udziały Toshiby wzrosły o 57 procent, a kapitalizacja osiągnęła poziom 19 mld dolarów – poinformował Bloomberg.

Kupno Toshiby byłoby drugą transakcją w Japonii funduszu CVC Capital Partners, który kupuje również firmę kosmetyczną Shiseido – dowiadujemy się z Bloomberga.

CVC Capital Partners w 2017 roku stał się właścicielem sieci sklepów Żabka, które nabył od Mid Europa Partners. Wcześniej – w 2015 roku – fundusz zainwestował w PKP Energetyka.

 

 

Źródło: TVN24 Biznes
0 0 votes
Article Rating