12 milionów Włochów, czyli jedna piąta populacji kraju, cierpi na bezsenność z powodu upałów. W ciągu dnia słupki rtęci sięgają ostatnio już nie 30, ale 40 st. C. Fala gorąca jest wynikiem działa już trzeciego antycyklonu tego lata.

Południe i centrum Włoch są pod wpływem frontu afrykańskiego powietrza, któremu nadano nazwę Minos. Najwyższe temperatury są na Sardynii, na Sycylii, w Kalabrii i Apulii. W wielu miejscach przekraczają 40 stopni. Tylko jeden stopień mniej jest w Rzymie. Synoptycy zapowiadają, że temperatury będą rosnąć do czwartku. 

Dieta na bezsenność w upały

Coraz większym problemem jest bezsenność, której bezpośrednią przyczyną są wysokie temperatury utrzymujące się nawet w nocy. Eksperci zwracają uwagę, że z bezsennością można walczyć za pomocą odpowiedniej diety. Całą listę rad przygotowali specjaliści ze związku rolników indywidualnych Coldiretti.

Zalecają oni jedzenie na kolację chleba, makaronu i ryżu, jogurtu, a także sałaty, gotowanych jajek, ryb i takich owoców jak brzoskwinie i nektarynki. Relaksująco działają czosnek i cebula, pomóc może też wypicie szklanki zimnego mleka tuż przed snem.

Bezsenność mogą wzmóc natomiast pikantne dania z dużą ilością soli czy kostek rosołowych, a także wszelkiego rodzaju  chrupki i konserwy.

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating