Etna – najwyższy i najaktywniejszy europejski wulkan – znów zapewnił mieszkańcom Sycylii niezwykłe widowisko. Wypluwana z krateru rozpalona do czerwoności masa piroklastyczna nie stanowi zagrożenia bezpośrednio dla mieszkańców wschodniego wybrzeża Sycylii. Niemniej jednak chmura pyłu, jaka unosi się nad włoską wyspą, jest groźna dla przelatujących w pobliżu samolotów.

Mount Etna erupts

Kolumna stopionej skały wystrzeliła z Etny w niedzielę 15 czerwca. Eksperci pierwsze oznaki wzmożonej aktywności wulkanu odnotowywali jednak już w sobotę.

Bezpieczna ludność

Lawa, wypluwana z krateru i spływająca po zboczu stratowulkanu, nie stanowi zagrożenia dla pobliskiej ludności. Uciążliwy jest jednak towarzyszący erupcji huk, wydobywający się z liczącej 145 km obwodu góry.

Zagrożone maszyny

Eksperci wskazują, że choć spływająca roztopiona skała nie zagraża ludności, to unoszący się w powietrzu materiał piroklastyczny jest groźny zarówno dla zdrowia ludzi, jak i dla przelatujących w pobliżu maszyn.

Drobiny dostające się do silnika samolotów mogą doprowadzić do zatarcia i zatrzymania turbin. W związku ze wzrostem zagrożenia, lotniska na Sycylii wprowadziły ograniczenia startów i lądowań.

Dział pomiarów pola magnetycznego – energia burzy.

0 0 votes
Article Rating