Silne eksplozje, spektakularne fontanny lawy i chmury popiołów wulkanicznych – Etna znowu o sobie przypomniała. Podczas erupcji w masywie utworzył się nowy krater. To już trzynasty tegoroczny wybuch największego europejskiego wulkanu.

Do silnej erupcji doszło w niedzielę wieczorem. Strumienie lawy wystrzeliwały w górę na kilkaset metrów. Na południowo-wschodnim zboczu góry powstał nowy krater. W kierunku Valle del Bove wypłynął z niego potok lawy.

Jak poinformowała w poniedziałek w komunikacie włoska Obrona Cywilna, ten wypływ nie jest już zasilany kolejnymi porcjami lawy i stygnie.

Samoloty już bez przeszkód

Pod wpływem wybuchu doszło również do osunięcia gruntu i wydobycia materiału piroklastycznego, który rozciągnął się na obszarze 1 km, również w kierunku Valle del Bove.

Centrum  Zagrożenia Wulkanicznego wydał ostrzeżenie o umiarkowanym zagrożeniu w rejonie szczytu. Przywrócono regularne loty z lotniska w leżącej u podnóża wulkanu Katanii. W ostatnich dniach zwiększona aktywność wulkanu powodowała pewne zakłócenia w rozkładzie rejsów.

Wysoka na 3340 m n.p.m. i licząca 145 km obwodu u podnóża Etna jest najwyższym i największym w Europie stożkiem wulkanicznym.

 

Źródło: x-news.pl, ilgiornaledellaprotezionecivile.it, meteoweb.eu, tm
0 0 votes
Article Rating